Άρης-Λιετκαμπέλις 69-60: Νίκη με άμυνα και… ανατροπή! (highlights)

Σπουδαία επικράτηση για τους Θεσσαλονικείς στην 11η αγωνιστική του Eurocup. Στο 4-7 πλέον οι «κιτρινόμαυροι» στο Group B.

Την εντός έδρας νίκη πήρε ο Άρης, ο οποίος επικράτησε 69-60 της Λιετκαμπέλις, χωρίς πάντως να καταφέρνει να καλύψει τη διαφορά που έχασε στο πρώτο ματς (10 πόντοι).

Εξαιρετική αμυντική εμφάνιση για τους γηπεδούχους, που δυσκολεύτηκαν σε κάποια σημεία στην επίθεση, όμως πήραν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ για το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη ήταν ο Χάρελ με 18 πόντους, έχοντας ακόμη 4 ριμπάουντ και 5 (!) κλεψίματα! Ακολούθησαν σε απόδοση οι Τολιόπουλος και Γκάλινατ, με 16 και 13 αντίστοιχα.

Από την άλλη πλευρά, κορυφαίος ήταν ο Σιρβίδις με 16. Διψήφιοι και οι Βάρνας (12π.), Πόποβιτς (10π.).

Στο 4-7 πλέον και οι δύο ομάδες.

Μία σου και… μία μου!

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Άρη να προηγείται, αλλά εν συνεχεία να κυνηγά στο σκορ.

Αυτό μέχρι το 13-11 με το οποίο πέρασε ξανά μπροστά στο έκτο λεπτό, μέσω της άμυνάς του. Ακολούθησε το τηλεοπτικό τάιμ άουτ που έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες να πάρουν… ανάσες και στον κόουτς Καστρίτη να τους δώσει οδηγίες.

Όμως μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου δεν άλλαξαν και πολλά, με τους Θεσσαλονικείς να  το κλείνουν προηγούμενοι 18-16.

Διψήφιο προβάδισμα με τρομερή άμυνα!

Με 6-0 σερί και χωρίς να δεχτεί καλάθι στο πρώτο τρίλεπτο άρχισε ο Άρης τη δεύτερη περίοδο για το +8, 24-16! Ο Τσάνακ πήρε τάιμ άουτ για να… ξυπνήσει τη Λιετκαμπέλις του και εκείνη «απάντησε» με δικό της, 4-0, για το 24-20 στο 15’.

Ο Χάρελ σκόραρε για τρεις και το 27-20 με 4:52 για το ημίχρονο και εν συνεχεία ένα… παγωμένο δίλεπτο! Επόμενο καλάθι και πάλι από τους γηπεδούχους, με τον Τολιόπουλο να σημειώνει τρίποντο με 2:27 για την ανάπαυλα και το 30-20 του Άρη.

Το διψήφιο προβάδισμα παρέμεινε μέχρι και το ημίχρονο, για το 35-24 υπέρ των «κιτρινόμαυρων» στο 20′. Αξιοσημείωτο και ότι Άρης δέχτηκε μόνο οκτώ πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο…

Δεν έβρισκε στόχο

Άσχημα βγήκε από τα αποδυτήρια ο Άρης, με την Λιετκαμπέλις να «τρέχει» ένα επιμέρους 10-2 και να μειώνει σε 37-34 στο 25’. Ο Γιάννης Καστρίτης δεν… άντεξε να περιμένει το τηλεοπτικό τάιμ άουτ και πήρε δικό του, ώστε να του αφυπνίσει.

Και το κατάφερε μιας και ένα γρήγορο 4-0 οδήγησε τον Τσάνακ στο να σταματήσει το παιχνίδι, μετά και το 41-34.

Οι φιλοξενούμενοι όμως επέμεναν και δεν άφηναν το σκορ να ξεφύγει από τις… δαγκάνες τους. Έτσι κατάφεραν να μειώσουν σε 47-44 στο 30’. Κακό δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους, που σημείωσαν μόλις 12 πόντους!

Βρέθηκε πίσω, αλλά το… καθάρισε!

Ντέρμπι έγινε και πάλι το ματς στο τελευταίο του κομμάτι, με τη Λιετκαμπέλις να μειώνει στον πόντο, 51-50 με 06:58 για το τέλος.

Ο Τολιόπουλος κρατούσε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, με την άμυνα να κάνει τη δική της δουλειά και να μην επιτρέπει το… προσπέρασμα. Αλλά στο 35’ και αυτή… λύγισε και οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με 54-53 και 57-56 (36’).

Δύο βολές του Γκάλινατ επανέφεραν την… εικόνα του αγώνα που είχε μπροστά τον Άρη και εκείνες του Τολιόπουλου τον έφεραν στο +3, 60-57 με 3:14 για τη λήξη. Το σουτ του Χάρελ έκανε το 62-57 και έφερε το τάιμ άουτ του Τσάνακ, με 2:42 ακόμη στο ρολόι.

Παρά την πίεση που δέχτηκαν οι Θεσσαλονικείς άντεξαν και πήραν τη νίκη τελικά με 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-24, 47-44, 69-60