Άρης-Ουλμ 88-99 (παρ.): «Έπεσε» μαχόμενος… (highlights)

Στην παράταση «λύγισε» η αντίσταση των Θεσσαλονικών στην 8η αγωνιστική του Eurocup. Στο 3-5 οι γηπεδούχοι, στο 6-2 οι φιλοξενούμενοι στο Group B.

Παρά την προσπάθειά του και το γεγονός πως έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Άρης έχασε εντός έδρας από την Ουλμ με 99-88.

Οι Κιτρινόμαυροι ήταν εξαιρετικοί, μπορούσαν και τη νίκη, αλλά η προσπάθειά τους έμεινε στη… μέση!

Σε αυτή άξιο αναφοράς είναι και το τεράστιο λάθος των διαιτητών λίγο πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας, καθώς δεν είδαν τον Νούνιεθ να κάνει… άκυρο πήδημα με 28.6” για το τέλος.

Ο Τολιόπουλος είχε 16 πόντους και το μεγάλο τρίποντο που πήγε το ματς στην παράταση, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Καρ με 20. Διψήφιοι και οι Μποχωρίδης με 13 και Σόοζα με 10.

Από την απέναντι πλευρά, 20 σκόραρε ο Γουίλιαμς, ενώ 18 ο Φιγκερόα. Από 14, 12 και 12 μέτρησαν οι Νούνιεθ, Κλεπάις και Τζάλοου αντίστοιχα.

Ντέρμπι με μπροστάρη τον Καρ

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο πρώτο πεντάλεπτο της συνάντησης, με το σκορ να είναι στο 10-10. Αξιοσημείωτα τα τρία λάθη του Άρη, τα οποία και… πλήρωνε σε πόντους από την Ουλμ στον αιφνιδιασμό.

Μετά το τηλεοπτικό τάιμ άουτ, ο Ντε Σόουζα σκόραρε τέσσερις σερί πόντους για τους γηπεδούχους με εξαιρετικά καρφώματα, για το υπέρ τους 14-11.

Όμως ένα… μικρό 6-0 για τους φιλοξενούμενους, τους έφερε μπροστά 17-14, ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου. Αλλά το επιμέρους 7-2 με πέντε πόντους του Περσίδη, έδωσε το προβάδισμα στον Άρη, 21-19, στο 10′.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, Τολιόπουλος και Κατσίβελης σκόραραν διαδοχικά τρίποντα, ενώ με… έμμεσο ο Καρ έστειλε τη διαφορά στο +9, 30-21, στο 13’!

Παρόλα αυτά η Ουλμ δεν άφησε το ματς να της «ξεφύγει» και με πέντε λεπτά για την ανάπαυλα μείωσε σε 33-29.

Και έτσι η αρχική εικόνα του αγώνα… γύρισε, με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο! Εν τέλει το πρώτο μέρος έληξε 42-21 υπέρ του Άρη, με τον Καρ να είναι ο πρώτος σκόρερ του ματς και των γηπεδούχων με 12.

Παράταση με… σουτάρα Τολιόπουλου!

Εν αντιθέσει με την εκκίνηση του αγώνα, ο Άρης μπήκε με… φόρα και κατάφερε σιγά-σιγά να χτίσει και πάλι μια μικρή διαφορά, 51-45 με 6:20 για το τρίτο δεκάλεπτο.

Αλλά μέσα σε 30’’ η Ουλμ σκόραρε οκτώ πόντους και έφερε το ματς… τούμπα! Ο Κλεπάις με πέντε (τρίποντο και βολές από αντιαθλητικό) και ο Φιγκερόα με ακόμη ένα σουτ από την περιφέρει έδωσε το προβάδισμα στους Γερμανούς, 53-51!

Η εικόνα των γηπεδούχων ήταν τέτοια που με δικό τους 6-0, πέρασαν μπροστά 57-53 και οδήγησαν τους αντιπάλους τους σε τάιμ άουτ. Έτσι το σκορ στο 30’ ήταν, 59-55 για τους Θεσσαλονικείς.

«Παγωμένα» μπήκε στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο Άρης, που έμεινε πίσω στο σκορ ακόμη και με τέσσερις πόντους από την Ουλμ, 68-64.

Οι Κιτρινόμαυροι έβγαλαν αντίδραση και οδηγήθηκαν στο τάιμ άουτ με 4:40 για το τέλος, 72-71 μπροστά. Το σύνολο των φιλοξενούμενων έκανε εκ νέου ανατροπή και προηγήθηκε, 77-73 και 79-76 με ένα λεπτό για το τέλος.

Ο Άρης μείωσε στον πόντο, αλλά ο Νούνιες έδωσε ασίστ με… βήματα για το 81-78 της Ουλμ. Αλλά ο Τολιόπουλος με μεγάλο σουτ ισοφάρισε 81-81 με 6’’ για το τέλος και εν τέλει έστειλε το ματς στην παράταση!

«Λύγισε» στο έξτρα πεντάλεπτο

Με βολή του Κλεπάις ύστερα από τεχνική ποινή στον πάγκο των γηπεδούχων εκκίνησε η παράταση και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο ματς προηγούμενοι 82-81 και εν συνεχεία ο Γουίλιαμς πήγε τη διαφορά στο +3, 84-81.

Τζάλοου και Φιγκερόα ήταν οι επόμενοι που σκόραραν, για το 89-81. Ο Άρης δεν έβρισκε στόχο με τίποτα, με τον Τολιόπουλο τελικά να… βρίσκει (ξανά) από τα 6.75, με 2:50 για το τέλος.

Παρά την προσπάθειά τους οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν άλλα αποθέματα ενέργειας και τελικά δέχτηκαν επιμέρους 18-7, γνωρίζοντας την ήττα με 99-88.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 42-41, 59-55, 81-81, 88-99 (παρ.)