Προμετέι-Βενέτσια 89-82: Με οδηγό τον Μπάλβιν πέτυχε την τέταρτη νίκη της (highlights)

Κορυφαίος ο Μπάλβιν με 15 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και ένα μπλοκ, ενώ ο Ουίλτζερ σημείωσε 18 πόντους για την Βενέτσια.

Η Βενέτσια έγραψε τον πρόλογο του αγώνα με την Προμετέι και η ουκρανική ομάδα υπέγραψε τον επίλογο, πετυχαίνοντας την 4η νίκη της στην 8η αγωνιστική του Α’ ομίλου στο Eurocup.

Οι συνεχείς αυξομειώσεις απόδοσης και των δυο ομάδων, προκάλεσαν εναλλαγές στην διακύμανση του σκορ για το πρώτο δεκάλπεπτο, αλλά στο πρώτο πεντάλεπτο της 2ης περιόδου, η Βενέτσια φτάνοντας τις 10 ασίστ και χάριν στο passing game της, προηγήθηκε με 21-33 και 25-37, χωρίς, όμως, να έχει και την ανάλογη συνέχεια. Η Προμετέι άλλαξε την άμυνα man-to man σε σύνθετη άμυνα των δυο περιφρειακών παικτών της σε ατομική άμυνα και των τριών συμπαικτών τους σε διάταξη “ζώνης”, με αποτέλεσμα η Βενέτσια να μην σκοράρει κοντά και μακριά από το καλάθι, ενώ δέχτηκε σερί 9-0. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην ουκρανική αντεπίθεση και “έκλεισαν” το πρώτο ημίχρονο στο συν 4, έχοντας ευστοχία 60% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα.

Οι τυπικά γξπεδούχοι αύξησαν την παραγωγή του σκορ στους 31 πόντους στην 3η περίοδο, περιόρισαν τα λάθη τους και αντίθετα η Βενέτσια “χάρισε” μπάλες και κατοχές στην Προμετέι που προσπέρασε στο σκορ με 71-69 και στην τέταρτη περίοδο, δημιούργησε και διαφορά ασφαλείας (81-71), με την Βενέτσια να μειώνει μέχρι τους 4 πόντους (86-82, αλλά να έχει και τρείς άστοχες συνεχόμενες επιθέσεις εκτός των 6.75μ.

Δεκάλεπτα: 20-21, 40-44, 71-69, 89-82