Βενέτσια-Παρί 75-81: “Πάτησε γκάζι” στην τελευταία περίοδο για το 2 στα 2 (highlights)

Η Παρί με εξαιρετική τελευταία περίοδο (15-25), πέρασε από την Βενέτσια με 81-75 και ζευγάρωσε τις νίκες της στο δεύτερο όμιλο του Eurocup.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν σε φρενήρη ρυθμό και εξαιρετική ευστοχία για το 22-24 της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη οι Ιταλοί θωράκισαν την άμυνά τους, κράτησαν τους Γάλλους χωρίς πόντο για 5.30′ χωρίς ωστόσο να το εξαργυρώσουν στην επίθεση, προηγούμενοι με 5, 36-31.

Το ημίχρονο έκλεισε στο +1 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ήλεγξαν και την τρίτη περίοδο παίρνοντας διαφορά 7 πόντων, 59-52. Στην τελευταία όμως η Παρί καθοδηγούμενη από τον Σορτς και τους Ιφί και Μάλκολμ να δίνουν πολύτιμες λύσεις, ανέτρεψε το σκορ και από το 32′ κι έπειτα ήταν μπροστά.

Σιμς και Τεσιτόρι πάλευαν μόνοι τους, χωρίς να καταφέρουν να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους. Οι δυο τους έβαλαν 49 από τους 75 πόντους της Βενέτσια, ενώ από την άλλη πλευρά η Παρί είχε 4 διψήφιους με τον Σορτς να μετράει 18 πόντους και τον Ιφί 17.