Προμηθέας – Μάλαγα 83-90: Δεν έφτανε ο Χέιλ, στο Final Four οι Ισπανοί (hls)

H Μάλαγα νίκησε τον Προμηθέα και στον δεύτερο αγώνα που έγινε στην Πάτρα παίρνοντας την πρόκριση για το Final Four του Βελιγραδίου.

Η Ισπανική ομάδα είχε επικρατήσει στο πρώτο ραντεβού που διεξήχθη στην Ανδαλουσία με 67-54 και ήθελε μια νίκη για να μπει στην τετράδα.

Η Μάλαγα μπήκε πιο δυνατά, οδηγώντας το παιχνίδι στο πρώτο πεντάλεπτο (10-11). Από το 5ο λεπτό και μετά η επίθεση της κόλλησε…Ο Προμηθέας δυνάμωσε την άμυνα και έτρεξε σερί 7-0 για να περάσει μπροστά (17-11). Για 4 λεπτά η ισπανική ομάδα δεν μπορούσε να πετύχει καλάθι παρά μόνο βολές, ο Τόμας την ξεκόλλησε αλλά ο Προμηθέας είχε ζεσταθεί. Πιο ζεστός ο από όλους ο Στίβενς που ανέβασε με συνεχόμενα καλάθια την διαφορά στους 9 (26-17). Η Μάλαγα έκανε θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ και πλήγωσε τον Προμηθέα, έκλεισε την περίοδο με 6-0 σερί, είχε 0/6 τρίποντα με τον Αλμπέρτο Ντίαθ να βοηθά με το μακρινό του σουτ και η διαφορά να πέφτει (26-23).

Το πρόβλημα κάτω από το καλάθι συνεχίστηκε. Η Μάλαγα ανανέωνε επιθέσεις με τον Λίμα να φτάνει ήδη τα 6 επιθετικά από τα 11 και τα 20 συνολικά ριμπάουντ σε μόλις 15 λεπτά αγώνα! Οι λύσεις δόθηκαν για την ελληνική ομάδα από τον Ετσενίκε που δεν έεινε αρκετή ώρα στον πάγκο και έγινε ο πρώτος διψήφιος με 10 πόντους σε δέκα λεπτά συμμετοχής. Ο Τέιλορ έδωσε το πρώτο προβάδισμα στη Μάλαγα μετά το 10-11 της πρώτης περιόδου (36-39), ο Κράβις παρέμενε εύστοχος κοντά στο καλάθι, πίεσε και ο Πέρι στην άμυνα περισσότερο την μπάλα, για να κλείσει το ημίχρονο με καλάθι του Αμερικανού (43-46).

Στις αρχές του δεύτερου μέρους ο Χέιλ κατάφερε με τα μακρινά του σουτ να κρατήσει τον Προμηθέα κοντά στο σκορ. Είχε 3/4 την ίδια ώρα που η ομάδα σούταρε με 4/12. Στην εξίσωση και ο Κάουαν που έφτασε διψήφιο αριθμό πόντων (10), αλλά του έλειψ το βάθος στον πάγκο του. Καλινόφσκι και Κράβις δεν σταμάτησαν ποτέ με αποτέλεσμα η Μάλαγα να χτίζει διαφορές. Το 54-53 με το τρίποντο του Χέιλ, έγινε ξαφνικά 54-62 με την ισπανική ομάδα να τρέχει σερί 9-0 και τον Καλινόφσκι να φτάνει τους 14 πόντους. Ο Προμηθέας έβαλε μόλις 11 πόντους στην χειρότερη επιθετικά περίοδο και η Μάλαγα έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 11 (54-65).

Η κατάσταση είχε δυσκολέψει αρκετά για την ελληνική ομάδα. Άλυτο πρόβλημα κοντά στο καλάθι ο Κράβις που συνέχισε να πληγώνει τους Πατρινούς. Το ίδιο συνέβη και με τον Καλινόφκσι από μακριά που είχε φτάσει ήδη τους 20 πόντους σε 17 λεπτά συμμετοχής. Ο Τάιλερ Καλινόφσκι με δύο σερί τρίποντα έστειλε την διαφορά στους 17 (61-78) πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Ο Χέιλ έκανε ότι μπορούσε να κρατήσει ζωντανό τον Προμηθέα, μέχρι και τετράποντο πέτυχε για να ρίξει την διαφορά στους 11 (67-78) και λίγο αργότερα ακόμα και στους 7 (75-82) 2.5 λεπτά πριν από το τέλος!

Ένα καλάθι του Τέιλορ στέλνει την διαφορά στους 9 (75-84), αλλά ο Χέιλ δεν είχε τελειώσει! Νέο τρίποντο και το ματς στους 6 πόντους 1.5 λεπτό για το τέλος. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής των Ισπανών και πρώτος σκόρερ του αγώνα, Τάιλερ Καλινόφσκι με χαριστική βολή ανέβασε την διαφορά στους 10 (78-88), 30” πριν το τέλος και παρά την συγκλονιστική προσπάθεια του Χέιλ που ολοκλήρωσε με 31 πόντους, η Μάλαγα έφυγε νικήτρια (83-90).

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 17-23, 11-18, 29-25