Τενερίφη-Περιστέρι 89-68: Παραδόθηκε “χωρίς όρους” στην Ισπανία (highlights)

Το Περιστέρι γνώρισε βαριά ήττα από την Τενερίφη που είχε για καθοδηγητή τον πολύ καλό, Χουέρτας και αρχισκόρερ τον Κάιλ Γκάι-Μόνο ο Γουίλιαμς ξεχώρισε από το Περιστέρι με 25 πόντους

Μετά την ήττα από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ, στην πρώτη αγωνιστική, το Περιστέρι γνώρισε βαριά ήττα στην Ισπανία από την Τενερίφη και άρχισε με 0/2 τις υποχρεώσεις του σε αυτή τη φάση του BCL.

Το Περιστέρι βρέθηκε να κυνηγάει από νωρίς στο παιχνίδι και μάλιστα από απόσταση που -όσο περνούσε η ώρα- καθιστούσε και απαγορευτική τη δυνατότητα της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη να μπει στο παιχνίδι. Εκτός από τον Γουίλιαμς δεν υπήρχε κάποιος παίκτης, σταθερό σημείο αγωνιστικής αναφοράς στην επίθεση και το έργο γινόταν πιο δύσκολο.

Η Τενερίφη πήγε τη διαφορά πάνω από το +10 (15-4) μόλις στο 4’. Το Περιστέρι έβαλε 4 πόντους στο πρώτο λεπτό (με Τόμπσον και Κασελάκη) και μετά έμεινε για περίπου ένα τετράλεπτο χωρίς πόντο. Στο 8’ το σκορ πήγε στο 22-9 για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 27-14 για την Τενερίφη που είχε για πρώτο σκόρερ τον Ντιόπ με 9 πόντους, με 7/8 βολές.

Στην πρώτη περίοδο για το Περιστέρι, ο Γουίλιαμς έβαλε 8 πόντους. Η δεύτερη περίοδος άρχισε με 4ποντο του Γουίλιαμς που έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (27-18) αυτή όμως ήταν και η τελευταία φορά που βρέθηκε σε εκείνη την τιμή. Η Τενερίφη απέναντι στο Περιστέρι που δεν είχε λύσεις, άρχισε να μεγαλώνει τη διαφορά.

Πήγε στο 32-20, στο 13’ με τον Χουέρτας, στο +14, με Γκάι (34-20 στο 14’) και για πρώτη φορά πάνω από το +20 (45-23 στο 18’) με τρίποντο του Γκάι και λίγο μετά και στο +24 (47-23 με τον Σάστρε) για να κλείσει το ημίχρονο με την Τενερίφη να προηγείται 47-25. Η ισπανική ομάδα είχε 11/13 βολές στο ημίχρονο και το Περιστέρι 1/2, ο Γκάι είχε 14 πόντους, ο Ντιόπ 11, ο Χουέρτας είχε επίσης 11 π. ενώ από το Περιστέρι, ο Ουίλιαμς είχε 12 πόντους.

Η τρίτη περίοδος ήταν μια περίοδος που, με το επί μέρους σκορ στο 24-23, το Περιστέρι είχε επαφή με την αντίπαλό του όμως αυτό βέβαια δεν ήταν αρκετό με την τιμή της διαφοράς να παραμένει σε τέτοια επίπεδα. Το Περιστέρι δεν μπόρεσε να μειώσει και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 71-48.

Η διαφορά στην τέταρτη περίοδο πήγε και στο +30 (80-50) με το καλάθι του Σερμαντίνι στα 6’18’’ πριν το τέλος.

Το τελικό σκορ ήταν 89-68 για την Τενερίφη.

Δείτε εδώ τη συνολική στατιστική εικόνα.