«Καθάρισε» ο Παναθηναϊκός

Με νίκη ξεκίνησε τα πλέι-οφ της Α1 ο Παναθηναϊκός που επικράτησε με 88-60 του Περιστερίου στο ΟΑΚΑ.

Με νίκη ξεκίνησε τα πλέι-οφ της Α1 ο Παναθηναϊκός που επικράτησε με 88-60 του Περιστερίου στο ΟΑΚΑ. Έτσι, έκανε το 1-0 και χρειάζεται άλλη μία νίκη για να περάσει στην επόμενη φάση, την ώρα που η σκέψη του… τρέχει στο Φάιναλ Φορ της Βαρκελώνης.

Με ομαδική δουλειά και τέσσερις παίκτες του να φτάσουν σε διψήφιο αριθμό πόντων (Φώτσης 15, Καλάθης 13, Νίκολας 12, Διαμαντίδης 11) και την περιφέρεια του να πετάει… φλόγες στο πρώτο ημίχρονο, οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν διαφορά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο (σ.σ. στο πρώτο το κακό ποσοστό του στα δίποντα και οι προσπάθειες των «κυανοκιτρίνων» κρατούσαν τους δύο αντιπάλους κοντά στο σκορ) την οποία δεν έχασαν από εκείνη τη στιγμή και μετά.

Με τον Φώτση να κάνει πολύ καλή δουλειά και τον Καλάθη να αντικαθιστά επάξια τον Διαμαντίδη, όταν ο τελευταίος ξεκουραζόταν στον πάγκο παρέα με τον Μπατίστ (εν όψει Βαρκελώνης), το «τριφύλλι» έφτασε να προηγείται και με 30 πόντους, έχοντας «καθαρίσει» το ματς. Από την άλλη πλευρά, οι μόνοι που ξεχώρισαν από το «άνευρο» Περιστέρι ήταν ο Σκοτ (18π.) και ο Παπανικολάου (12π.). Όλοι οι υπόλοιποι κινήθηκαν σε «ρηχά» νερά.

«Πράσινοι πυροβολισμοί»
Με τον Νίκολας να σκοράρει όλους τους πόντους της ομάδας του ο Παναθηναϊκός πήρε ένα προβάδισμα (8-6). Από την άλλη, ο Παπανικολάου έδειχνε αποφασισμένος να κάνει ό,τι μπορεί για να διεκδικήσει το Περιστέρι τις πιθανότητες που του ανήκαν (8-8 στο 6΄) και με εννέα προσωπικούς πόντους του έκανε το 14-13. Η «πράσινη» άμυνα άρχισε να λειτουργεί καλύτερα και η περιφέρεια συνέχισε να «πυροβολεί» με Φώτση και Διαμαντίδη. Με τρίποντο του πρώτου έκλεισε το α΄ δεκάλεπτο (20-15), με το «τριφύλλι» να έχει 6/8 εύστοχα σουτ από τα 6.75 και μάλις 1/6 δίποντα. Στο μεταξύ, ο Σκοτ προσπαθούσε να αντισταθεί και να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ (24-20, 12΄). Καλάθης, Φώτσης και Μπατίστ έκαναν ένα σερί 8-1 και εξασφάλισαν μια διαφορά ασφαλείας (32-21). Ο Διαμαντίδης είχε καθίσει στον πάγκο για να ξεκουραστεί -εν όψει και του Φάιναλ Φορ- και ο Καλάθης τον αντικατέστησε επάξια (36-24), ώσπου ο διεθνής γκαρντ επέστρεψε στο παρκέ και αύξησε τη διαφορά (39-24, 45-31). Παπανικολάου και Λούμπι έβρισκαν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά αυτό έδειχνε να μην είναι αρκετό (47-32, 20΄).

Και στο +30
Στην επανάληψη, ο Αντώνης Φώτσης συνέχισε να δίνει ρεσιτάλ και να βοηθά επιθετικά (53-34), ενώ θετική παρουσία είχε και ο Άλεξ Μάριτς (59-34), με τη διαφορά να έχει φτάσει στους 25 πόντους. Ο «Παπ» με τη βοήθεια του Σκοτ δεν εγκατέλειπε (61-41), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και το Περιστέρι δε μπορούσε να κάνει πολλά. Έτσι, η τρίτη περιόδος έκλεισε με σκορ (69-46). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός επιτάχυνε. Με Νίκολας και Τέπιτς να κάνουν παιχνίδι από την περιφέρεια και τον Ίαν Βουγιούκα μέσα στη ρακέτα να ευστοχεί έφτασαν στο 73-52 και στη συνέχεια με ένα 9-0 σερί πήγαν στο +30 (82-52, 34΄). Από εκεί και πέρα οι Πρωταθλητές χαλάρωσαν λίγο. Με ένα τρίποντο του Μάντζαρη το σκορ έγινε 82-55 -την ώρα που ο Μότσνικ παρέμενε ακόμη άποντος- ενώ Νίκολας και Μπατίστ συνέχισαν τη… δουλειά τους (86-55, 37΄). Ο Μότσνικ «ξύπνησε» απότομα (86-58) και ο Καλάθης ήταν εκείνος που έγραψε το τελικό 88-60.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 47-32, 69-46, 88-60.
Διαιτητές: Αφεντουλίδης, Καλδίρης, Γ. Πουρσανίδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Μάριτς 5, Περπέρογλου 5 (1), Μπατίστ 6, Φώτσης 15 (1), Σάτο 2, Νίκολας 12 (2), Τσαρτσαρής 8 (2), Διαμαντίδης 11 (2), Βουγιούκας 6, Καλάθης 13, Καϊμακόγλου 3 (1).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης, Γούντογουορντ 2, Ψαρόπουλος, Παπανικολάου 12 (1), Α.Μάντζαρης 3 (1), Σκοτ 18 (5), Πέτρουλας 5 (1), Βρκιτς 9, Λούμπι 8, Μαρίνος, Μότσνικ 3 (1).