Πήρε τη νίκη, όχι τη διαφορά

Επέστρεψε στις νίκες η Καβάλα επικρατώντας του Περιστερίου στο κλειστό της Καλαμίτσας με 66-58.

Οι γηπεδούχοι μετά από δύο άτυχα αποτελέσματα έκαναν το. come back απέναντι στη φορμαρισμένη ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη και την προσπέρασαν στη βαθμολογία. Βέβαια, αν και πήραν τους βαθμούς δεν κατάφεραν να πάρουν και τη διαφορά των 11+ πόντων με την οποία είχαν ηττηθεί στο ματς του πρώτου γύρου στην Αθήνα. Με σοβαρότητα και πειθαρχία μετά το πρώτο πεντάλεπτο και με εννέα κλεψίματα, ήλεγξαν το ρυθμό του παιχνιδιού και ανάγκασαν τους; «κυανοκίτρινους» να προσπαθούν να τους ακολουθήσουν. Αν και προσπάθησαν δεν κατάφεραν να τους φτάσουν καθώς υπέπεσαν σε 22 λάθη!

Αμυντικός. κλοιός
Αν και οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν με. πείσμα στο ματς και πήραν φόρα με ένα σερί 7-0 (2-7, 4-13), οι γηπεδούχοι έμελλε να τους την κόψουν σχετικά γρήγορα. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο «απάντησαν» με σερί 7-0 (11-13, 7΄). Με τον Γιόροβιτς να κάνει τα. δικά του πήραν και το προβάδισμα (16-13) και με το σερί τους να φτάνει το 12-0 έφτασαν να προηγούνται με 20-16 (10΄). Η ομάδα του Πρίφτη έδωσε μεγάλη βάση στην άμυνα της και έκλεισε τους αντιπάλους της μέσα σε αυτή. Οι παίκτες του Πεδουλάκη έδειξαν να τα χάνουν με το γρήγορο ρυθμό που απέκτησε το παιχνίδι των «αργοναυτών», οι οποίοι τους ανάγκασαν να κάνουν λάθη, βγήκαν σε αιφνιδιασμούς και η διαφορά άρχισε να αυξάνεται. Ιδίως από τη στιγμή που μπήκε στο παρκέ ο Στεφανίδης έδωσε άλλον αέρα στην ομάδα του. Όντας εύστοχος από τα 6.75 και πετυχαίνοντας γρήγορα επτά πόντους έκανε το 31-24 (18΄). Με τους «κυανοκίτρινους» να φτάνουν τα 13 λάθη έναντι 5 της Καβάλας και τον «Άρτζι» να φωνάζει έκλεισε το πρώτο ημίχρονο (36-26), με πρωτεργάτες τους Σίμονς και Γιόροβιτς.

Ήταν αποφασισμένοι
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν το. βιολί τους, αλλά και οι φιλοξενούμενοι το ίδιο. Οι μεν εξακολούθησαν να παίζουν καλή άμυνα και οι δε να προσπαθούν να πλησιάσουν, αλλά να μην τα καταφέρνουν. Σε ολόκληρο το τρίτο δεκάλεπτο οι δεύτεροι κυνηγούσαν τους πρώτους και με κάποιες διακυμάνσεις μια η διαφορά πήγαινε στους 12 πόντους και μια έπεφτε μέχρι και τους 8-9 (50-41, 30΄). Στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι ήταν αποφασισμένοι να μην αφήσουν τη νίκη να φύγει μέσα από τα χέρια τους. Με τον αρχηγό τους να πρωτοστατεί διατήρησαν τη διαφορά στο σκορ (58-46) και την ανέβασαν και στο +14 60-46 35΄), αλλά ένα λεπτό χαλάρωσης λίγο έλειψε να τους στοιχίσει. Αρχικά και οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς σκορ για 2΄.11΄΄ και μετά μέσα σε 52΄΄ το Περιστέρι έκανε σερί 7-0 (63-58). Εκεί «μίλησε» ο Παλάσιο και με ένα τρίποντο έκοψε τα πόδια των αντιπάλων του και έβαλε τέλος στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-26, 50-41, 66-58

Καβάλα (Πρίφτης): Μάκιντος 2, Παλάσιο 7(1), Κοστόφ 4, Χαφ 4, Στεφανιδης 10(2), Σίμονς 13, Γιόροβιτς 11, Καραποστόλου 11(3), Αγγελόπουλος 4.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μάντζαρης 1, Κινγκ 16(2), Παπανικολάου 6, Σκοτ 8(2), Τσιάκος 10(1), Πέτρουλας 2, Βρκιτς 6(2), Λούμπι 5, Μότσνικ 4.