Μόνο στην 3η θέση το Μαρούσι

Μόνο στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρήκε η ολοκλήρωση του πρώτου γύρου το Μαρούσι, που νίκησε με 82-78 την ΑΕΚ.

Μόνο στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρήκε η ολοκλήρωση του πρώτου γύρου το Μαρούσι, πίσω από τον πρωτοπόρο και αήττητο Ολυμπιακό και τον δεύτερο Παναθηναϊκό. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή επικράτησαν με 82-78 της ΑΕΚ, στο κλειστό του Αιγάλεω, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής πανηγυρίζοντας την 8η νίκη τους σε 13 αγώνες. Με 4 νίκες – 9 ήττες η ΑΕΚ βρίσκεται μόλις έναν βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το Μαρούσι βρέθηκε στο -16 στο ημίχρονο, αλλά στην 3η περίοδο έθεσε τις βάσεις για μία μεγάλη απόδραση από το κλειστό του «Σίτι». Αφού πρώτα πλησίασε απειλητικά στους 3 πόντους την Ένωση στο 30΄, με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου από Κλεμέντε, Κόμματο, Ουέρτας και Γκαγκαλούδη έριξε στο… καναβάτσο την αντίπαλό του.

Παρά την υπερπροσπάθεια των παικτών του Γκέκου, οι παίκτες του Αλεξανδρή ήξεραν τι έπρεπε να κάνουν για να πετύχουν ένα… θαύμα, την 3η θέση στον βαθμολογικό πίνακα, κάτι που μπορεί να θεωρηθεί επίτευγμα, αν αναλογιστεί κανείς πως το Μαρούσι άρχισε να «χτίζεται» τον Σεπτέμβριο από τον «τίγρη» και τον Ερασιτέχνη, μετά τα τεράστια διοικητικά και οικονομικά προβλήματα του καλοκαιριού που σηματοδότησε η αποχώρηση της οικογένειας Βωβού.

Ο Γιάννης Γκαγκαλούδης με 17 πόντους, 3 εύστοχα τρίποντα και 7 ασίστ ήταν από τους κορυφαίους. Ο Κόμματος πέτυχε άλλους 17 πόντους με 4 τρίποντα, ενώ τον τίτλο του ΜVP της αναμέτρησης διεκδικεί ο Ντάλιμπορ Μπάγκαριτς που σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Τα 3 τρίποντα του Ουέρτας (15π.) έπαιξαν καταλυτικό ρόλο, το διάστημα της αντεπίθεσης του Αμαρουσίου. Από την Ένωση, ο Πρόδρομος Νικολαϊδης πέτυχε 23 πόντους, διψήφιο νούμερο και για Ντικούδη, Καστλ και Μακ.

Καλύτερα στάθηκε η ΑΕΚ στο παρκέ στην πρώτη περίοδο, με τον Δήμο Ντικούδη να σημειώνει τους 8 από τους 19 ποντους της Ένωσης μέχρι το 10΄. Αρχικά, προηγήθηκε με 8-5 και εν συνεχεία με 14-10. Το Μαρούσι στηρίχτηκε σε πόντους των Μπάγκαριτς, Κόμματου και ισοφάρισε σε 14-14 με σκόρερ τον Γκαγκαλούδη, αλλά υπέπεσε σε 6 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο έναντο μόλις ενός των τυπικά γηπεδούχων. Ακολούθησε εύστοχο τρίποντο του αρχηγού της ΑΕΚ, Περικλή Δορκοφίκη για να λήξει η πρώτη περίοδος, 19-16, αφού ο Ουέρτας αστόχησε έξω από τα 6.75. Σε μονόλογο των παικτών του Μηνά Γκέκου εξελίχτηκε το δεύτερο δεκάλεπτο, όπως αποδεικνύει και το +12 που άγγιξε η ΑΕΚ δύο φορές (28-16 και 34-22).

Ο Πρόδρομος Νικολαϊδης και ο Τερέλ Καστλ βρήκαν τρόπο να τρυπήσουν την αντίπαλη άμυνα. Οι παίκτες του Αλεξανδρή συνέχισαν να είναι επιρρεπείς στα λάθη (έφτασαν τα 11 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου). Δυστοκία στο σκοράρισμα με 2/12 τρίποντα και 8/15 δίποντα, απόρροια της πίεσης στην άμυνα από πλευράς ΑΕΚ. Μέχρι το -8, 30-22 είχε καταφέρει να μειώσει το Μαρούσι. Πέντε διαδοχικοί πόντοι από τον Μακ διαμόρφωσαν το 39-22 (+16), τη σκυτάλη πήρε ο Νικολαϊδης και με 4 δικούς του σερί πόντους από πλευράς ΑΕΚ, το α΄ μέρος έληξε, 43-27.

Το Μαρούσι αντέδρασε στην 3η περίοδο, με Μπάγκαριτς, Γκαγκαλούδη και Χαριτόπουλο. Οι παίκτες του Αλεξανδρή ευστόχησαν σε μακρινά σουτ και μετά το 48-32 από τρίποντο του Μακ, επιδόθηκαν σε επιμέρους σκορ, 6-20 (17-30 στα 10 λεπτά του 3ου δεκαλέπτου), με το οποίο μείωσαν στο καλάθι, 54-52, ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου. Ο Μπάγκαριτς κέρδισε φάουλ μέσα στη ρακέτα και ήταν εύστοχος από τη γραμμή του φάουλ, ο Ουέρτας ευστόχησε δύο φορές από τα 6.75, ενώ ένα τρίποντο ακόμη πέτυχε ο Γιάννης Γκαγκαλούδης και ο Χαριτόπουλος φώναξε παρών προκαλώντας μεγάλα προβήματα στην άμυνα της ΑΕΚ. Το Μαρούσι δεν κατάφερε να προσπεράσει πάντως, μέχρι το 30΄, αφού ο Νικολαϊδης απάντησε με πέντε προσωπικούς πόντους και τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους «κιτρινόμαυρους» στο +3, 60-57, χάρη σε 2/2 βολές του Βαβάτσικου.

Όμως στο 32ο λεπτό, ο Νέστορας Κόμματος έδωσε προβάδισμα, 60-63, στο Μαρούσι για πρώτη φορά από το 1ο λεπτό της αναμέτρησης και το 0-2 στον ηλεκτρονικό πίνακα, με τρίποντη «βόμβα» στο κλειστό του «Σίτι» κι ενώ είχε προηγηθεί τρίποντο του Κλεμέντε, με την έναρξη της τελευταίας κρίσιμης περιόδου. Το τρίποντο του Ουέρτας ήταν το τρίτο διαδοχικό για το Μαρούσι, με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, 62-66. Μελς και Ντικούδης ισοφάρισαν, 66-66, για την Ένωση μέχρι που το… ο Γιάννης Γκαγκαλούδης απάντησε με το τέταρτο διαδοχικό τρίποντο, 66-69. Ο Κόμματος διαμόρφωσε 66-71 και το Μαρούσι προηγήθηκε για πρώτη φορά με +5. Σύντομα, όμως Καστλ και Παπανικολάου ισοφάρισαν, 71-71, για την ΑΕΚ. Τα τελευταία δευτερόλεπτα έγινε μάχη.

Πρώτα ο Ουέρτας «έγραψε» το 71-73, ο Καλλινικίδης μέσα στο γήπεδο του «Σίτι» όπου αγωνίστηκε για πολλά χρόνια με μία βολή έκανε το 72-73, αλλά και πάλι ο Ουέρτας ήταν εκεί για την ομάδα του, 72-75. Όταν ο Γκαγκαλούδης έδωσε προβάδισμα, 72-77, απέμεναν 15΄΄. Όμως, το Μαρούσι δεν φοβήθηκε, ούτε όταν ο Νικολαϊδης ξαναέβαλε την ΑΕΚ στο παιχνίδι, 78-80, με τρίποντο. Ο Καλλινικίδης έκανε φάουλ στον Μπάγκαριτς, εκείνος δε λάθεψε και το 78-82 ήταν το τελικό σκορ, ενός συναρπαστικού αγώνα, με τον οποίο έπεσε η αυλαία του πρώτου γύρου της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 43-27, 60-57, 78-82
Διαιτητές: Φούφης, Μπήτης, Μάνος

ΑΕΚ (Μηνάς Γκέκος): Καστλ 12, Νικολαϊδης 23 (3), Παπανικολάου 3 (1), Μακ 12 (2), Ντικούδης 14, Δορκοφίκης 5 (1), Αντωνάκης, Καλλινικίδης 7, Μελς 2, Τζόλος
ΜΑΡΟΥΣΙ (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Μπάγκαριτς 16, Ακεψιμαϊδης, Ουέρτας 15 (3), Χαριτόπουλος 10, Γκαγκαλούδης 17 (3), Βαβάτσικος 3, Κλεμέντε 3 (1), Κογιαντίνοβιτς 1, Κόμματος 17 (4)