Παράσταση για έναν ρόλο για την ΑΕΚ (video)

Η Ενωση με 16 πόντους από Χάντερ 15 από τον Σαντ-Ρος και 14 από Σάκοτα είχε εύκολο έργο απέναντι στον Χολαργό, νίκησε με 84-62 και έκανε το 1-0-Μεγάλη στιγμή η βράβευση του Βασίλη Γκούμα πριν από το παιχνίδι.

Εύκολο έργο είχε η ΑΕΚ απέναντι στον Χολαργό και έκανε το 1-0 παίρνοντας τη νίκη με 84-62. Η Ενωση είχε επιθετικό πλουραλισμό ενώ από την αρχή του αγώνα (21-8 το πρώτο 10λεπτο) έβαλε τους δικούς της κανόνες στην αναμέτρηση.
Πριν από την έναρξη του αγώνα μια ξεχωριστή βράβευση, του σπουδαίου Βασίλη Γκούμα, από τον Μάκη Αγγελόπουλο.

Επίσης στην κερκίδα υπήρχε πανό των φίλων της ΑΕΚ για τη γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου, για την ημέρα μνήμης (19 Μαϊου) σε ένα έτος που συμπληρώνονται 100 χρόνια από την τραγωδία το 1919.

Εντυπωσιακή αρχή στο παιχνίδι

Η ΑΕΚ άρχισε το παιχνίδι με: Γιορκ, Θίοντορ, Σαντ Ρος, Τζέιμς, Χάντερ. Η πεντάδα του Χολαργού ήταν με: Τάλτον, Λοβ, Γιάνκοβιτς, Φιτζπάτρικ, Αγκμπελέζε. Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και με πρωταγωνιστή στο σκοράρισμα τον Χάντερ (πέτυχε τους 8 από τους 11 πρώτους πόντους της Ενωσης) άρχισε να χτίζει διαφορές, παίζοντας και πολύ καλή άμυνα.
Αρχισε με ένα 7-0, πήγεε στο 11-4 για να πάει τη διαφορά στο +13 (17-4) στο 7’. Ενα καλάθι του Θίοντορ για το 19-6 και ο Εμπάκουε το πήγε στο 21-6 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο υπέρ της ΑΕΚ με 21-8.
Ηταν ξεκάθαρο και σύμφωνα με τη διαφορά στους πόντους αλλά και με την εικόνα των ομάδων ότι η ΑΕΚ θα είχε ένα εύκολο απόγευμα.

Χάντερ Σαντ-Ρος και Σάκοτα

Η Ενωση μπήκε και στο β’ 10λεπτο με την ίδια ταχύτητα. Η παραγωγή από τον Σάκοτα που με τρίποντο έκανε το 27-11 και λίγο μετά το 31-11 (για πρώτη φορά στο +20) έβαζε και αυτή ώθηση στην απόδοση της ΑΕΚ που απέναντί της είχε τον Χολαργό που -σε εκείνο το διάστημα- είχε τον Γιάνκοβιτς να προσπαθεί να συμμαζέψει τα πράγματα. Χάρη στη δική του επίδοση η διαφορά πήγε στο +13 και το ημίχρονο έκλεισε για την ΑΕΚ με 43-30. Χάντερ, Σαντ-Ρος και Σάκοτα οδηγούσαν την ΑΕΚ στο σκοράρισμα.

Διαφορές πάνω από το +20

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ είχε πάντα Χάντερ και Σάκοτα να σκοράρουν και να διαχειρίζεται με μεγάλη άνεση το παιχνίδι. Το σκορ πήγε στο 61-45 για να κλείσει το δεκάλεπτο με 63-47 για την ΑΕΚ.
Στο τέταρτο 10λεπτο από την πλευρά του Χολαργού ήταν ο Λοβ στο σκοράρισμα αλλά η ΑΕΚ είχε επιθετικό πλουραλισμό. Με Γιαννόπουλο πήγε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (ήταν στο +21 με 75-54) για να τελειώσει το παιχνίδι με +22, 84-62 και την ΑΕΚ να κάνει το 1-0.
Τα δεκάλεπτα: 21-8, 43-30, 63-47, 84-62.