Ανετα ο Πανιώνιος

Χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου ο Πανιώνιος νίκησε τον Ηρακλή με 94-76 στο κλειστό της οδού Αρτάκης.

Χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου ο Πανιώνιος νίκησε τον Ηρακλή με 94-76 στο κλειστό της οδού Αρτάκης. Ο Μίλος Βούγιανιτς -σε μια από τις τελευταίες εμφανίσεις του με την κυανέρυθρη φανέλα- ήταν εκείνος που οδηγούσε τους Νεοσμυρνιώτες στην επιτυχία, σημείωσε 26 πόντους και τους βοήθησε να επανέλθουν μετά τη βαριά ήττα από τον Παναθηναϊκό. Ο «γηραιός» πάλεψε για ένα ημίχρονο, αλλά δεν άντεξε παραπάνω, αν και ο νέος τεχνικός του Γιώργος Καλαφατάκης προσπαθούσε να βρει λύσεις απέναντι στον αντίπαλο του.

Οι Θεσσαλονικείς, με κορυφαίους τους Τζάζβιν και Πέτροβιτς, δεν κατάφεραν να αποφύγουν την όγδοη συνεχόμενη ήττα τους, παρότι αντιστάθηκαν ιδίως στην πρώτη περίοδο. Δυσκόλεψαν τους «κυανέρυθρους», δεν τους επέτρεψαν να τρέξουν όσο θα ήθελαν στην επίθεση και με τους ίδιους να είναι εύστοχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο μόλις στο -3 (27-24). Κι αυτό, καθώς ο Πανιώνιος έκανε ένα σερί 8-2.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα όμως, ήταν αποφασισμένοι να αποφύγουν την 5η σερί ήττα τους και με τον Βούγιανιτς να δείχνει τι θα ακολουθούσε ανέβασαν τη διαφορά στους 11 και στη συνέχεια στους 18 πόντους (47-29 19΄). Η ευστοχία τους από τα 6.75 ήταν το κάτι άλλο (7/11 τρίποντα στη β΄ περίοδο). Η συνέχεια ήταν λίγο. αναμενόμενη. Η διαφορά εκτοξεύθηκε και στους 22 πόντους (59-37) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο «γηραιός» είχε κάποια ξεσπάσματα στην επίθεση με τον Μπάλντουιν, αλλά στην ουσία δε μπορούσε να βελτιώσει την άμυνα του και γενικότερα το παιχνίδι του. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 13 πόντους (81-68 36΄) για να ξαναπάρει ο ίδιος την κατηφόρα και η διαφορά την ανηφόρα, ώσπου άκουσε το σφύριγμα της λήξης και το μαρτύριο του στη Νέα Σμύρνη έλαβε τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 47-33, 72-52, 94-76
Διαιτητές: Γκόντας, Φούφης, Καλδίρης.

Πανιώνιος (Γιώργος Μπαρτζώκας): ΜακΛίοντ, Αθανασούλας 10 (1), Βούγιανιτς 26 (4), Γιαννόπουλος 6 (2), Τσιάρας 13 (3), Μπατής 6 (1), Γιάνκοβιτς, Καββαδάς 2, Ιωάννου 2, Κοβίλ 10, Παραγιός 2, Μπάρλος 17 (1).
Ηρακλής (Γιώργος Καλαφατάκης): Μπόουλντιν 19 (2), Δεμερτζής 2, Παπανικολόπουλος 10, Αγγελακόπουλος, Τζάζβιν 10, Πέτροβιτς 14 (2), Κοπρίβιτσα, Δέσπος, Ηλιάδης 10, Εϊτουταβίτσιους 2, Λαμπρόπουλος 9.