Στην τρίτη θέση με περίπατο ο Κολοσσός

Ο Κολοσσός πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχε μία εύκολη νίκη (73-49) απέναντι στον Πανιώνιο.

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος μπάσκετ Α1 ανδρών “εκτοξεύτηκε” ο Κολοσσός Ρόδου. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέτριψε 73-49 του Πανιωνίου στο “Βενετόκλειο” στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής και έφτασε τις πέντε νίκες.

Την αστοχία των παικτών του Κολοσσού εκμεταλλεύθηκε ο Πανιώνιος για να μείνει κοντά στο σκορ. Παράλληλα, βρήκε λύσεις στα τρίποντα με τέσσερις διαφορετικούς “μπόμπερ” στο πρώτο ημίχρονο κι έτσι κατάφερε να κλείσει το 20λεπτο με προβάδισμα (30-31).

Με καλάθι του Βούγιανιτς ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο (30-33) και ακριβώς σ΄αυτό το σημείο οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν. Ο Πατ Καλάθης ήταν ο πρωταγωνιστής που οδήγησε τον Κολοσσό σε σερί 14-0 και το σκορ στο 44-33 στο 24΄.30΄΄. Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής προσπαθούσε… απεγνωσμένα να ξυπνήσει τους παίκτες του, βλέποντας να χάνεται η επαφή με το σκορ, με διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς κι ενώ ο Κολοσσός εξακολουθούσε να έχει μεγάλο πρόβλημα στο μακρινό σουτ. Μάταια, όμως… Ο Πανιώνιος πέτυχε μόλις εννέα πόντους στην τρίτη περίοδο και η πλάστιγγα είχε γείρει.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πέταξαν λευκή πετσέτα. Ετσι, ο Κολοσσός κατάφερε να νικήσει και μάλιστα με πολύ μεγάλη διαφορά (73-49) ένα ματς στο οποίο είχε ποσοστό 50% στα δίποντα, πέτυχε μόνο ένα τρίποντο κι αυτό δύο λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού και έκανε 22 λάθη! Πήρε όμως τα ριμπάουντ (38 έναντι 24), έτρεξε στον αιφνιδιασμό, ενώ είδε και τον Πανιώνιο να είναι ακόμα πιο απρόσεκτος και να υποπίπτει σε σωρεία λαθών, 28 στο σύνολο!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης-Μητσόπουλος-Πανταζής
Τα δεκάλεπτα: 14-11, 30-31, 51-40, 73-49

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Καλάθης 14, Καφκής 1, Τζόρνταν 6, Πάνος 3, Ασημακόπουλος 8 (1), Χαρίσης 7, Τσάμης 12, Παππάς 12, Γκόλεματς 10, Γεωργαλής
ΜΑΡΟΥΣΙ (Βαγγέλης Αλεξανδρής): ΜακΛίοντ 4, Αθανασούλας 3 (1), Βούγιανιτς 10, Γιαννόπουλος 3, Τσιάρας 5, Μπατής 6 (1), Καβαδάς, Ιωάννου 7 (1), Ελόνου 3, Παραγιός, Μπάρλος 8 (1)