Έσπασε το ρόδι ο ΠΑΟΚ! (video)

Ο ΠΑΟΚ παραλίγο να γίνει ιδανικός αυτόχειρας κόντρα στο Ρέθυμνο καθώς ενώ είχε τον έλεγχο στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και στο καλάθι τη διαφορά, αλλά τελικά η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου πήρε τη νίκη με 74-63.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» γνώριζε ότι δεν είχε άλλα περιθώρια για απώλειες βαθμών μετά το κακό ξεκίνημα στη φετινή σεζόν και κατάφερε να πάρει νίκη ψυχολογίας στο Ρέθυμνο, στο ντεμπούτο του Σοφοκλή Σχορτσανίτη με τα ασπρόμαυρα.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο και διατηρούνταν κοντά στο σκορ όμως στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και «έχτισαν» μία διαφορά, η οποία τελικά τους χάρισε τη νίκη, παρ’ όλο που στο τέταρτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο κατάφερε με ένα σερί να μειώσει ακόμα και στο καλάθι με τον Σάφτενααρ (63-65).

Πάρα ταύτα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε, έστω και δύσκολα, να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, το πρώτο για τη φετινή σεζόν. Όσον αφορά την απόδοση του «Big Sofo», αυτή κυμάνθηκε σε αρκετά καλά επίπεδα αφού ο Έλληνας σέντερ σκόραρε δώδεκα πόντους ενώ στους 21 σταμάτησε ο Χάτσερ.

Απ’ την άλλη, για το Ρέθυμνο ξεχώρισε ο Σάφτενααρ με 17 πόντους αλλά δεν ήταν αρκετοί για να πάρει η ομάδα του τη νίκη.