Πέρασε και από την Πάτρα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 88-69 του Απόλλωνα στην Πάτρα για την 13η αγωνιστική της Α1 και ολοκλήρωσε αήττητος τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ο Πρίντεζης (18 π.), ενώ για του γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΜακΚόλουμ (19 π.) και Γκραντ (16 π.).

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 88-69 του Απόλλωνα στην Πάτρα  για την 13η αγωνιστική της Α1 και ολοκλήρωσε αήττητος τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ο Πρίντεζης (18 π.), ενώ για του γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΜακΚόλουμ (19 π.) και Γκραντ (16 π.).

Ο Ολυμπιακός με τον Μαυροειδή στην αρχική του πεντάδα, λόγω των απουσιών των Σερμαντίνι και Πάουελ κατάφερε από το ξεκίνημα του ματς να επιβάλει τον ρυθμό του και προηγήθηκε 15-5 στο 6′. Με όπλο την καλή άμυνα, οι Πειραιώτες «εγκλώβισαν» τον Απόλλωνα και με μπροστάρη τον Πρίντεζη στην επίθεση, ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με πλεονέκτημα οκτώ πόντων (14-22). Στη δεύτερη περίοδο οι Πατρινοί παρουσίασαν ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο. Με τον ΜακΚόλουμ σε ρόλο οργανωτή και εκτελεστή, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά με σερί 9-0 και στα μισά του δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 32-31. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και το τέλος του πρώτου ημίχρονου τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 41-37.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός αποφάσισε να τρέξει στο ελεύθερο γήπεδο και κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά (39-51). Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (48-57) δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Οι «ερυθρόλευκοι» ωστόσο βρήκαν και πάλι τη λύση στην επίθεση και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +11 (51-62). Στην τελευταία περίοδο και με τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα ο Ολυμπιακός έριξε το ρυθμό του, πράγμα το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και κατάφεραν να μειώσουν στους πέντε (58-63) οκτώ λεπτά πριν το φινάλε. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκαν πολλά ελεύθερα σουτ έξω από τα 6,75 μ. και εκτόξευσαν και πάλι τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (60-72). Οι Πατρινοί προσπάθησαν να επιστρέψουν το σκορ και να εξαντλήσουν τις όποιες πιθανότητες είχαν, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στο τελικό 88-69 και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο της Α1 αήττητος.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 37-41, 51-62, 69-88.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 19 (1), Αργυρόπουλος 9 (1), Καπερώνης, Γκραντ 16 (2), Θανόπουλος, Λιανός, Έρτσεγκ, Πέτροβιτς-Στεργίου 13 (3), Ζαφείρης, Μολφέτας, Τέρνερ 8, Κρόλο 4.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 7, Άντιτς 8 (2), Σπανούλης 7 (1), Περπέρογλου 10 (2), Σλούκας, Μαυροειδής 4, Γκετσεβίτσιους 8 (2), Πρίντεζης 18 (3), Παπανικολάου 9 (1), Μάντζαρης 9 (3), Κατσίβελης.