Πέρασε από τα Ιλίσσια ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 72-76 επί του Ηλυσιακού εκτός έδρας, για την 9η αγωνιστική της Α1 και συμπλήρωσε 6 συνεχόμενες νίκες. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χαραλαμπίδης με 22 και Παπαδόπουλος με 15 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 72-76 επί του Ηλυσιακού εκτός έδρας, για την 9η αγωνιστική της Α1 και συμπλήρωσε 6 συνεχόμενες νίκες. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χαραλαμπίδης με 22 και Παπαδόπουλος με 15 πόντους.

Στο ξεκίνημα του αγώνα Ηλυσιακός και ΠΑΟΚ συμβάδιζαν στο σκορ και το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 14-13. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε τον ρυθμό του στη συνέχεια και με ένα σερί 0-9 πήρε προβάδισμα δέκα πόντων (23-33). Οι παίκτες του Γιώργου Ζευγώλη αντέδρασαν και μείωσαν την διαφορά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 32-38.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και ισοφάρισαν σε 52-52. Ο ΠΑΟΚ όμως ήταν εκείνος που έκλεισε την τρίτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα με 54-57. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα. Ο Ηλυσιακός έφερε το ματς στα ίσια με τρίποντο του Σκοτ, ένα λεπτό πριν το τέλος (72-72).

Ο Στόγκλιν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων τρία δευτερόλεπτα πριν από το τέλος (72-74) και ιι παίκτες του Ηλυσιακού έστειλαν τον Κώστα Χαραλαμπίδη στις βολές, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 72-76 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Δεκάλεπτα: 14-13, 32-38,  54-57,  72-76

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Αράπης 3(1), Χάμπτον 10 (1), Αποστολίδης, Χατζής 2, Σπανός, Δορκοφίκης 5 (1), Σκοτ 20 (4), Τζόουνς 13, Στόγκλιν 19 (2)

ΠΑΟΚ (Μαρκόυπολος): Κασελάκης, Χαραλαμπίδης 22 (1), ΜακΓκραθ 11(2), Τσαϊρέλης 2, Δέδας 5(1), Μαργαρίτης 13(1), Παπαδόπουλος 15, Καλλές 4, Χαριτόπουλος 4