Στο τέλος “καθάρισε” ο Ίκαρος

Ο Ίκαρος επικράτησε του Περιστερίου με 66-55 για την 6η αγωνιστική της Α1, με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να ανεβάζει ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Ίκαρος επικράτησε του Περιστερίου με 66-55 για την 6η αγωνιστική της Α1, με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να ανεβάζει ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο φάνηκε ότι η αναμέτρηση θα εξελιχθεί σε “θρίλερ”. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, το τέλος του οποίου βρήκε το Περιστέρι μπροστά με 14-16. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στη δέυτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ αλλά χωρίς να έχουν κάποια διαφορά ασφαλείας. Το Περιστέρι πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι υπέρ του στο 26-29.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου ο Ικαρος έτρεξε ένα σερί  10-0 και έτσι προηγήθηκε με 36-29. Οι παίκτες όμως του Τζίμη Κουστένη αντέδρασαν και το τέλος της περιόδου τους βρήκε να προηγούνται με 46-51.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ικαρος εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του, έτρεξε ένα σερί 13-0 και καθάρισε τη νίκη με 66-55 αφού το Περιστέρι δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Δεκάλεπτα: 14-16,26-29, 46-51, 66-55

Ίκαρος Καλλιθέας (Πρίφτης): Στραντ, Λαρεντζάκης 5 (1), Κυρίτσης 12 (1/), Βρκιτς 10 (2), Γουίατ 8, Φαγιέ 11 (1), Γκίμπσον 15 (2), Αγαδάκος 5, Μήτσιαλος, Σίμτσακ

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 6, Κομποδιέτας 6, Θορν 6 (1), Κανονίδης 9 (11ριμπ), Τζόουνς, Μάντζαρης 11 (1), Γουίλιαμς 2, Χάινς 7, Πέτρουλας, Μελισσαράτος 5 (1), Ψαρόπουλος 3 (1).