Επιστροφή στις νίκες για Περιστέρι

Μετά από ένα... διάλειμμα το Περιστέρι επέστρεψε στις νίκες.

Μετά από ένα… διάλειμμα το Περιστέρι επέστρεψε στις νίκες. Επικρατώντας με 78-67 της Καβάλας στο «Α. Παπανδρέου», έφτασε στην τρίτη του στην 5η αγωνιστική, με τους Ρόμπι (20π.), Σκοτ (18π.) και Γιαννόπουλο (16π.) να βάζουν τα δυνατά τους. Πρώτος σκόρερ των φιλοξενουμένων ήταν ο Τέιλορ με 13 πόντους.

Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς διαφορά στο σκορ (15-6, 5΄) και με το τέλος του δεκαλέπτου ωρίσκονταν ήδη στο +11 (22-11), όσους πόντους είχε πετύχει και η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, η οποία δεν είχε μπει διόλου στο κλίμα του παιχνιδιού. Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-29, χάρη στην πολύ καλή παρουσία του Ρόμπι.

Στην επανάληψη, οι «αργοναύτες» δεν έδειξαν να μπορούν να αντιδράσουν και η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται (59-42, 26΄). Με την πολύ καλή τριάδα τους οι «κυανοκίτρινοι» έκλεισαν την τρίτη περίοδο με 63-50. Οι «αργοναύτες» μπήκαν δυναμικά στην τελευταία περίοδο πάντως και εξαπέλυσαν αντεπίθεση (64-58, 33΄), αλλά οι Περιστεριώτες… ανέχτηκαν μέχρι εκεί. Από εκεί και πέρα, πήραν πάλι τα ηνία του παιχνιδιού και έφτασαν στη νίκη με 78-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 42-29, 63-50, 78-67.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 2, Καυκής 4, Ψαρόπουλος, Πούλκο, Γιαννόπουλος 16(4),  Μπόατενγκ 6, Σκοτ 18(5), Πέτρουλας 4, Ρόμπι 20, Μαρούγκας, Μότσνικ 8.

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 7(1), Γκάρισον, Αγγελόπουλος 8(2), Τέιλορ 13, Στεφανίδης 6, Καραθανάσης, Κοστόβ 5(1), Καραποστόλου 10, Σίμτσακ 8, Ο’ Μπράιαντ 10.