Με Αγγέλου η πρώτη νίκη για Ιωνικό, παράταση χρειάστηκε το Περιστέρι (hls)

Ο Ιωνικός πέτυχε την πρώτη φετινή του νίκη μετά από 5 αγωνιστικές φεύγοντας με το ''διπλό'' από το Λάυριο, το έξτρα πεντάλεπτο χρειάστηκε το Περιστέρι για να επικρατήσει του αξιόμαχου Ηρακλή στο Ιβανόφειο.

Ο Ιωνικός στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο πέτυχε την πρώτη φετινή του νίκη μετά από 5 αγωνιστικές φεύγοντας με το ”διπλό” από το Λάυριο, το έξτρα πεντάλεπτο χρειάστηκε το Περιστέρι για να επικρατήσει του αξιόμαχου Ηρακλή στο Ιβανόφειο και να τον προσπεράσει στη βαθμολογία.

ΛΑΥΡΙΟ – ΙΩΝΙΚΟΣ 81-91

Ο Ιωνικός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και απέκτησε μαξιλάρι πέντε πόντων (22-27) στην πρώτη περίοδο με τον Χουγκάζ να βρίσκεται σε μεγάλο βράδυ. Στο ημίχρονο είχε πάρει διαφορά 8 πόντων (43-51). Στο δεύτερο ημίχρονο η επίθεση του Ιωνικού κόλλησε και οι γηπεδούχοι συμμάζεψαν την κατάσταση στο πιο φτωχό δεκάλεπτο (15-12). Στην τελευταία περίοδο ο Ιωνικός χωρίς λάθη στο παιχνίδι του και με σωστές επιλογές στην επίθεση από τον Σμιθ που οργάνωσε μυαλομένα την ομάδα, κατόρθωσε να διατηρήσει την διαφορά και να πανηγυρίσει το διπλό μέσα στο Λαύριο.

Για τους νικητές πρώτοι σκόρερ αναδείχθηκαν οι Σμιθ και Χουγκάζ που έβαλαν από 18 πόντους  ,Μουράτος και Κάρτερ πέτυχαν από 17 πόντους για τους ηττημένους, 14 πρόσθεσε ο Ντιαλό.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 21-24, 15-12, 23-28

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ  71-75 παράταση (60-60 κ. α)

Απόλυτη ισορροπία στο πρώτο 20λεπτο, καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, μόλις 23 πόντους κατάφεραν να σημειώσουν στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ηρακλής με αιχμή του δόρατος τον Χάνλαν έκανε την καλύτερη του περίοδο βάζοντας 20 πόντους και πέρασε μπροστά με 6 πόντους (53-47). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με ον Ηρακλή να εμφανίζει σημάδια ανάκαμψης, όμως ότι έχτισε στην 3η περίοδο, κατέστρεψε στην 4η και τελευταία όπου πέτυχε μόλις 7 πόντους, το Περστέρι έβαλε 6 περισσότερους και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο ο Γκρέι ανέλαβε δράση όπου με 8 προσωπικούς πόντους (2 τρίποντα, 1 δίποντο) από τους 26 (7/13 τρίποντα) που σημείωσε συνολικά, οδήγησε το Περιστέρι στην 4η φετινή του νίκη μετά από πέντε αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 15-18, 20-14, 7-13, παρ. 11-15