ΑΕΚ – Λάρισα 87-68: “Γκάζωσε” στο φινάλε

Πετυχαίνοντας διπλάσιους πόντους στην τέταρτη περίοδο (24-12), η ΑΕΚ επικράτησε της Λάρισας και έκανε το 2/2 στη Basket League. Κορυφαίοι οι Λάνγκφορντ, Μορέιρα.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκε ορεξάτη στο παιχνίδι και προηγήθηκε 26-15 στο δεκάλεπτο και 45-35 στο ημίχρονο, δείχνοντας ότι θα περάσει ένα ήσυχο βράδυ στο άδειο από κόσμο Ο.Α.Κ.Α.

Η Λάρισα μείωσε τη διαφορά στους 4 προς το τέλος της τρίτης περιόδου (60-56), όμως ένα τρίποντο του Λοτζέσκι στο φιναλε αυτής έφερε το μτας στο 63-56. Το άψοψο τέταρτο δεκάλεπτο σε επίθεση και άμυνα έφτανε και περίσσευε για τους γηπεδούχους, που τελικά επικράτησαν με το εμφατικό 87-68.

Για την Ένωση ο Γιανίκ Μορέιρα κυριάρχησε με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κερδισμένα φάουλ, ενώ ο Λάνγκφορντ συμπλήρωσε με 16 πόντους και 5 ασίστ. Από κοντά και οι Χρυσικόπουλος (13π, 4ρ) και ο αειθαλής Μαυροειδής (10π σε 9:30). Στη δημιουργία πρώτευσε ο Ζήσης, ο οποίος μοίρασε 7 ασίστ.

Για την Λάρισα, η οποία για δεύτερη σερί αγωνιστική έπαιξε στο Ο.Α.Κ.Α και εμφανίστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική, ο Γκούντγουιν είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μούρτος 11 και οι ΓουέμπΜπράουν από 10. Στα ρηχά έμεινε ο Ρας (9π, 3ασίστ).