«Καθάρισε» ο Κλαρκ (video)

Ο Κίκι Κλαρκ με τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα οδήγησε τον Προμηθέα στη νίκη με 64-61 επί του Λαυρίου για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Ο Κίκι Κλαρκ με τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα οδήγησε τον Προμηθέα στη νίκη με 64-61 επί του Λαυρίου για την 6η αγωνιστική της Basket League. Ο Αμερικανός ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας της Πάτρας με 15 πόντους, ενώ οι τελευταίοι του 14″ πριν το φινάλε ήταν που της χάρισαν την 3η νίκη στη σεζόν.

Ο Προμηθέας είχε το προβάδισμα με 15-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο ημίχρονο βρέθηκε στο +14 (38-24), καθώς ο Κλαρκ και ο Μουρ ανέβασαν στροφές επιθετικά. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στο +17 (38-21), με το Λαύριο, ωστόσο, να βρίσκει τον τρόπο να μπει και πάλι στο ματς.

Αρκούσε μια περίοδος, η τρίτη, όπου οι φιλοξενούμενοι με επί μέρους σκορ 21-9 μείωσαν στο καλάθι. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι μέχρι το φινάλε και κρίθηκε ουσιαστικά με το τρίποντο του Κλαρκ, με το οποίο έγινε το 62-59. Ακολούθησε καλάθι του Περάκη για το 62-61 και δύο εύστοχες βολές του Μουρ για το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 23-12, 9-21, 17-16

Προμηθέας (Βετούλας): Κλαρκ 15(1), Πέττας, Φαγιέ 9(3), Τζόνσον 10, Μουρ 9, Αντερσον 6(2), Γιαννικόπουλος, Γκίκας 2, Γερομιχαλός 2, Τσάμης 6(1), Σαρικόπουλος 5

Λαύριο (Σερέλης): Χάμιλτον 2, Γιανγκ 17, Αθανασούλας 4, Κοκ 1, Μπονλτς 17(1), Τζόνσον 16, Στεφανίδης, Περράκης 2, Γιαννακόπουλος 2, Κακαλαμανάκης