Με «100άρα» από την Ελευσίνα (video)

Έτσι πέρασε από την έδρα του Πανελευσινιακού ο Ολυμπιακός: Με άνετη κι εντυπωσιακή εμφάνιση επικράτησε με 102-66 για τη 13η αγωνιστική της Basket League. Double-double έκανε ο Σλούκας με 14 πόντους και 10 ασίστ!

Τη δωδέκατη νίκη του σε δεκατρία ματς στην Α1 πέτυχε ο Ολυμπιακός (12-1), αφήνοντας την Ελευσίνα στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και στο 4-9. Για ένα ημίχρονο οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση των «ερυθρόλευκων», με αποτέλεσμα η διαφορά να είναι σε λογικά πλαίσια (35-45). Στο δεύτερο ημίχρονο, και ειδικά στην τρίτη περίοδο με το επί μέρους σκορ να είναι 19-34 υπέρ του Ολυμπιακού, κρίθηκε το ματς με τη διαφορά τελικά να σταματά στο +36 υπέρ των φιλοξενούμενων που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 66-102.

Πέτγουεϊ και Λαφαγιέτ δεν αγωνίστηκαν για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που είχε πρώτο σκόρερ τον Ντάρντεν με 15 πόντους, ενώ double-double έκανε ο Σλούκας με 14 πόντους και 10 ασίστ. Ο Σπανούλης έμεινε στους 9 πόντους, αφού υπήρξε πολυφωνία στην επίθεση του Ολυμπιακού, αλλά έκανε εντυπωσιακά παραγωγικό ματς με 11 ασίστ. Για την Ελευσίνα ο Νίκολα Μάρκοβιτς είχε 22 πόντους με 7 ριμπάουντ, ενώ οι Κοξ με 16 και Μίτροβιτς με 10 ακολούθησαν σε απόδοση, με το υπόλοιπο δυναμικό του Τζίμη Κουστένη να μένει στη μετριότητα.

Τα δεκάλεπτα: 13-27, 35-45, 54-79, 66-102.

Οι πόντοι:
Πανελευσινιακός (Τζίμης Κουστένης): Λούμπι, Μίτροβιτς 10, Κοξ 16, Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος, Αθανασούλας 4, Μάρκοβιτς 22 (7 ριμπάουντ), Ιωάννου 6, Τζόνσον 4, Καλλές 4, Αβραμίδης.
Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Ντάνστον 6 (7 ριμπάουντ), Σπανούλης 9 (11 ασίστ), Σλούκας 14 (10 ασίστ), Λοτζέσκι 14, Χάντερ 10, Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 6, Καββαδάς 10, Κατσίβελης 5, Ντάρντεν 15, Χριστοδούλου 3, Μουράτος.