AEK – Λαύριο 100-67 : Ξέσπασε με κατοστάρα η “Ένωση” (hls)

Με εμφάνιση - ξέσπασμα στο άδειο από φιλάθλους κλειστό των Άνω Λιοσίων η ΑΕΚ κονιορτοποίησε το Λαύριο.

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική, αφού οι παίκτες του Ζούρου προηγήθηκαν με 31-10 (!) στο δεκάλεπτο και δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι παρά μόνον στην τέταρτη περίοδο. Με το τρίο των Χολ, Ραντλ και Μακρέι να οδηγούν στο σκοράρισμα και την άμυνα να κρατά την ομάδα του Μέξα στους 23 πόντους στο ημίχρονο, η διαφορά εκτοξέτυκε γρήγορα στους 27, 50-23. Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε εκεί με άλλη μία χορταστική εμφάνιση 30 πόντων στην τρίτη περίοδο (80-46), ώσπου φυσιολογικά ρίξει ρυθμούς ως το τελικό 100-67.

Για την Ένωση ο Μακρέι είχε 17 πόντους, ο Ραντλ 16 , ο Χατζηδάκης 13 και ο Χολ 11. Για το Λαύριο Ο Μουρ είχε 15 πόντους, ο Καστανέδα 13 και ο Μουράτος 10.