Μαρούσι – Απόλλων Πάτρας 99-73: Ντέρμπι για ένα ημίχρονο

Με πρωταγωνιστές τον Κόζι και τον νεαρό Νικολαΐδη το Μαρούσι επικράτησε επί του Απόλλων Πάτρας και του έκοψε κάθε ελπίδα να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό.

Στο κλειστό του Αγ. Θωμά, υποδέχτηκε τον Απόλλων Πάτρας , το Μαρούσι, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που δεν έλειψε το σκοράρισμα και που ολοκληρώθηκε στο 25-21 με το buzzer beater τρίποντο του Στασινόπουλου. Πρωταγωνιστής ήταν ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με εννέα πόντους και 100% ευστοχία εντός πεδιάς! (3/3 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα).

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου βγάλανε αντίδραση και για τη μεγαλύτερη διάρκεια της βρισκόταν μπροστά στο σκορ. Η ομάδα του Αμαρουσίου όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη κι με ένα επιμέρους σερί 8-2 κλείσανε το ημίχρονο προηγούμενοι με 46-43.

Το 12-4 σερί υπέρ των «κιτρίνων» στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου τους έδωσε για πρώτη φορά στο παιχνίδι διψήφια διαφορά πόντων (+12). Το επιθετικό ρεσιτάλ του 21χρονου Νικολαΐδη και η αύξηση της πίεσης στην άμυνα τους, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να διαχειριστούν τη διαφορά μέχρι και το τέλος της περιόδου.

Τα έξι λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου και το επιμέρους 16-6 ήταν αρκετά για να «κλειδώσουν» την έκτη νίκη της χρονιάς. Από τους κορυφαίους της αναμέτρησης για το σύνολο του Βετούλα ήταν οι, Κόζι με 18, Νικολαΐδης με 19 και ο Ραντούλιτσα με 17π., ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κόουλμαν με 22 πόντους.