Περιστέρι-Απόλλων Πατρών 90-57: Εμφατική νίκη με 30άρα! (highlights)

Το Περιστέρι συνέτριψε τον Απόλλωνα Πάτρας με 90-57 για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Περιστέρι και Απόλλωνας βρέθηκαν αντιμέτωποι για τις υποχρεώσεις της 9ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να κάνει «πάρτι» στο γήπεδο της λίγο πριν το κρίσιμο παιχνίδι απέναντι στη Λέμαν για τα προκριματικά του BCL κερδίζοντας με +33 πόντους (90-57).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση κάπως μουδιασμένες, με καμιά από τις δύο να μην μπορεί να πάρει το πάνω χέρι στο ρυθμό. Για δέκα λεπτά η εικόνα της αναμέτρησης ήταν «μία σου και μία μου» με το σκορ της πρώτης περιόδου να διαμορφώνεται στο 17-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι ξεκίνησε με μεγαλύτερη στοχοπροσήλωσή, κυρίως στο κομμάτι της άμυνας, και με επιμέρους 27-17 περιόρισε -κατά πολύ- την επιθετική λειτουργία του Απόλλωνα που έδειχνε να χάνει τον έλεγχο του παιχνιδιού σε μεγάλο βαθμό, κυρίως μέσα από το επιζήμια λάθη που έκανε στην επίθεση.

Το τρίτο μέρος ήταν και το πιο καθοριστικό της αναμέτρησης αφού με επιμέρους 29-8 οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη κατάφεραν να διαλύσουν κάθε ελπίδα των φιλοξενούμενων για οποιοδήποτε comeback ή επικράτηση.

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος της αναμέτρησης το Περιστέρι είχε εξασφαλίσει τη νίκη με το +33 στο 32’ , συνέχισε όμως να είναι αρκετά επιθετικό τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και ο Απόλλωνας συνέχισε να ξεμένει τόσο από δυνάμεις όσο και από λύσεις .

Τα τελευταία λεπτά ήταν απλά ένα επιθετικό σόου της πλουραλιστικής επίθεσης του Περιστερίου με τον coach Σπανούλη να μοιράζει το χρόνο στους παίκτες του και τους φίλους του Περιστερίου να απολαμβάνουν το θέαμα.

Η περιστεριώτες βρέθηκαν μέχρι και στο + 35 αλλά με ένα καλάθι πριν τη λήξη για τον Απόλλωνα, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 90-57 (+33).

Τα στατιστικά του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 44-34, 73-42, 90-57

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Ράγκλαντ 10 (6ασ.), Πουλιανίτης 5 (1), Ουίλιαμς 17 (3), Τόμπσον 8 (8ρ.), Χουγκάζ 10, Μήτρου-Λονγκ 8 (2τρ., 8ασ.), Ντάνγκουμπιτς 7, Ξανθόπουλος, Χαντς 9 (1), Κασελάκης 10 (2), Ρένφρο 2, Ζούγρης 4

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Κώστας Δελέγκος): Βησσαρίου 5 (1), Γκιουζέλης 6 (1), Βον 7 (1), Μπράουν 9, Μουράτος 7 (1τρ., 6ασ.), Ουάσινγκτον 12, Σκορδίλης 5, Μητσόπουλος, Οσμπορν 4 (7ρ.), Καφέζας 2, Κογιώνης