Νίκη με…θόρυβο για Κόροιβο! (video)

Ο Κόροιβος Αμαλιάδας πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στη Basket League, επικρατώντας εντός έδρας με 71-69 του ΚΑΟΔ σε ματς θρίλερ.

«Δήμιος» της ομάδας της Δράμας ήταν ο Σάσα Βασίλιεβιτς, ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο 3” πριν από τη λήξη, χαρίζοντας τη νίκη στους γηπεδούχους και κρατώντας τους φιλοξενούμενους χωρίς επιτυχία εκτός έδρας.

Ο ΚΑΟΔ, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Όντουμ που πέτυχε 23 πόντους, είχε τον έλεγχο του αγώνα στο α’ ημίχρονο, με την πρώτη περίοδο να τον βρίσκει μπροστά στο σκορ με 24-19 και τη δεύτερη με 45-42.

Προς το τέλος της τρίτης περιόδου, ο ΚΑΟΔ με 8-0 σερί κατάφερε να ξεφύγει με 62-53, όμως με την έναρξη της 4ης ο Κόροιβος επανήλθε και το ματς ήταν θρίλερ μέχρι το τέλος.

Τον τελευταίο λόγο τον είχε ο Βασίλιεβιτς που πέτυχε το νικητήριο τρίποντο και στη συνέχεια ο Κανονίδης έκοψε τον Ζάρα, εξασφαλίζοντας τη νίκη για τον Κόροιβο μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 42-45, 53-62, 71-69
Κόροιβος: Μάτζετ 5 (1), Ρόμπερτ 17 (1), Γιαννακίδης 3 (1), Αγγελόπουλος 7 (1), Παπαπέτρου, Ντέιβις, Βασιλίεβιτς 11 (2), Κανονίδης 6 (2), Φιλιππάκος, Γκάρετ 6, Ρούμπιο 16, Μπάτης
ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 7, Τρότερ 5 (1), Τζόνσον 2, Γεωργάκης 3, Άτκινς 7 (1), Όντουμ 23 (3), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 3, Ζάρας 7, Λο 2, Χρυσικόπουλος 10 (1), Κολοβής