Κρητική ανατροπή με αμερικάνικη βοήθεια! (video)

Το Ρέθυμνο έφτασε στην πέμπτη του νίκη μετά το 79-77 κόντρα στα Τρίκαλα, αφού με πρωταγωνιστές τους Γκάμπριελ και Χαρτ, ανέτρεψε το -5 των τελευταίων λεπτών και πήρε το ροζ φύλλο.

Οι δύο Αμερικανοί πέτυχαν 20 και 17 πόντους αντίστοιχα και αποτέλεσαν τα κυριότερα επιθετικά όπλα του Γιαπλέ, που είδε την ομάδα του να βρίσκεται πίσω στο σκορ σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο αλλά να βρίσκει το δρόμο στο φινάλε για τη νίκη.

Ο Γιούιν τα έκανε… όλα για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική (13 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 τάπες) αλλά δεν πανηγύρισε στο τέλος. Μουτακαμπίρ (14π) και Γιαννακίδης (13π) βοήθησαν περισσότερο τον Αμερικανό των Τρικάλων, που πλέον μετρούν 2-6 ρεκόρ.

Το ματς είχε γρήγορο ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν το μυαλό τους κυρίως στην επίθεση.

Εξ ου και το 46-50 του ημιχρόνου, που βρήκε τα Τρίκαλα να προηγούνται. Ωστόσο το Ρέθυμνο ήταν αυτό που μπήκε καλύτερα στο παρκέ, με τους Γκάμπριελ και Καλαμπόκη να οδηγούν επιθετικά τους Κρητικούς για το 26-21 του 10ου λεπτού.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 9 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου (38-29) αλλά η απάντηση των Τρικάλων ήταν επίθεση στην επίθεση! Με μπροστάρηδες τους Ματαλόν και Μουτακαμπίρ οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι  50-46.

Με τον Γιούιν να οργιάζει στη συνέχεια, οι παίκτες του Φλεβαράκη προηγήθηκαν με δικό τους +9 (49-58), αλλά τα τρίποντα του Αγγελόπουλου μάζεψαν γρήγορα τα πράγματα για το Ρέθυμνο που ισοφάρισε με νέο τρίποντο του Λάτοβιτς στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-64).

Το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τα Τρίκαλα να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα. Μάλιστα το 72-77 με καλάθι του Μουτακαμπίρ περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε, έκανε τους Τρικαλινούς να πιστέψουν ακόμα περισσότερο στο «διπλό», αλλά δύο Αμερικανοί έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Ρεθύμνου. Με πέντε προσωπικούς πόντους ο Γκάμπριελ ισοφάρισε σε 77-77 ενώ το καλάθι του Χαρτ διαμόρφωσε το τελικό 79-77, με την άμυνα των γηπεδούχων να είναι απροσπέλαστη στις τελευταίες κρίσιμες στιγμές.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-40, 64-64, 79-77

ΑΓΟΡ (Γιαπλές): Χαρτ 17 (1), Καλλινικίδης 4 (7 ριμπάουντ), Κουμπούρας 2, Αγγελόπουλος 12 (3), Ράιτ 3 (7 ασίστ), Καλαμπόκης 11, Κανονίδης, Σίνης, Λάτοβιτς 5 (1), Αλεξάντερ 2, Άρμπετ 3 (1), Γκάμπριελ 20 (2)

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 10, Περούνιτσιτς, Γιούινγκ 13 (15 ριμπάουντ), Γιαννακίδης 13 (2), Πέτροβιτς 3, Λεκάκης, Γκρέιντζερ 8, Δεληγιάννης 10 (6 ριμπάουντ), Ματαλόν 6, Φουντας, Νικόλόπουλος, Μουτακαμπίρ 14 (4)