Elite League: «Εξπρές» ο Πανιώνιος, «καυτές» Ελευθερούπολη και ΝΕΜ, αντίδραση Ηρακλή

Οι "κυανέρυθροι" με προπονητή τον Άρη Λυκογιάννη μετρούν 5 συνεχόμενες νίκες και την πρόκριση στο F4 κυπέλλου των εθνικών κατηγοριών.

Ο Πανιώνιος συνεχίζει να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στην Elite League μετά και τη 12η αγωνιστική. Οι “κυανέρυθροι” συνεχίζουν το αήττητο σερί επί ημερών Αρη Λυκογιάννη και με το άνετο εντός έδρας, κεκλεισμένων των θυρών, 83-62 επί του Χαρίλαου Τρικούπη έφτασαν στο 9-3.

“Διπλός” και πάλι ο Γκίκας με 11 πόντους και 12 ασίστ, μεγάλη εμφάνιση από τον Μιλεντίγεβιτς με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο νεοαποκτηθείς Ντέιβις σημείωσε 17 πόντους.

Η Ελευθερούπολη επικράτησε του Εσπερου Λαμίας με 94-72 και ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Παπαδόπουλου που έφτασε στο 8-4 και παραμένει στις κορυφαίες θέσεις της βαθμολογίας. Στο 5-7 υποχώρησε ο Εσπερος.

Ο Ηρακλής αντέδρασε και πέρασε από το Ψυχικό με νίκη 74-65 που τον έφερε στα… ίσια του, 6-6, αφήνοντας τους απογοητευτικούς για την ώρα γηπεδούχους ουραγούς με 2-10.

Το δίδυμο Μπράντφορντ – Γερομιχαλός οδήγησε τη ΝΕ Μεγαρίδας σε ευρεία εντός έδρας νίκη στο ντέρμπι με τον Κόροιβο με 84-59. Η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου πήγε στο 8-4, μία νίκη πίσω από την κορυφή και ο Κόροιβος υποχώρησε στο 7-5.

Ο Παπάγου αιφνιδιάστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο από τον Πανερυθραϊκό, αλλά στη συνέχεια βρήκε ρυθμό, έλεγξε το ματς και έφτασε στη νίκη με 80-74. Στο 7-5 οι γηπεδούχοι, χαμηλά στη βαθμολογία με 4-8 έμεινε ο Πανερυθραϊκός.

Ο Αμύντας ήταν εκρηκτικός στην τελευταία περίοδο του ντέρμπι, μέχρι το 30′ με τον Αίαντα Ευόσμου και πανηγύρισε την πολύτιμη νίκη 79-62. Στο 5-7 ο Αμύντας, ενώ ο Αίαντας παρέμεινε χαμηλά με 3-9.