Ο Αμερικανός Ντρέσελ το χρυσό στα 100μ. ελεύθερο

Μετά από 16 ολόκληρα χρόνια, ένας Αμερικανός κολύμβητης αναδείχθηκε πρωταθλητής κόσμου στα 100μ. ελεύθερο.

Μετά από 16 ολόκληρα χρόνια, ένας Αμερικανός κολύμβητης αναδείχθηκε πρωταθλητής κόσμου στα 100μ. ελεύθερο. Από τη νίκη του Αντονι Ερβιν το 2001 στη Φουκουόκα, οι ΗΠΑ δεν είχαν κερδίσει ποτέ αυτό το αγώνισμα σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα (για την ακρίβεια είχαν πάρει μόνο δύο μετάλλια, το 2013 στη Βαρκελόνη, με τους Φέιγκεν και Εϊντριαν), ένα αρνητικό σερί που «έσπασε» σήμερα στη Βουδαπέστη ο Κάλεμπ Ντρέσελ, κερδίζοντας τον τελικό με 47.17, που αποτελεί και εθνικό ρεκόρ.

Μάλιστα, ο αμερικανικός θρίαμβος ήταν απόλυτος, καθώς ο Νέιθαν Εϊντριαν κατέκτησε τη δεύτερη θέση με 47.87, αφήνοντας τρίτο τον Μεχντί Μετεγιά (47.89), που χάρισε στην αποδυναμωμένη Γαλλία το πρώτο της μετάλλιο στα αγωνίσματα κολύμβησης του 17ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Αντίθετα, τέταρτος και εκτός βάθρου έμεινε ο Αυστραλός Κάμερον ΜακΙβόι, που είχε πάει στη Βουδαπέστη με την καλύτερη φετινή επίδοση.