Ήττα χωρίς τον Μέσι για την Ίντερ Μαϊάμι στον τελικό του Κυπέλλου

Απόντος του τραυματία, Λιονέλ Μέσι, η Ιντερ Μαϊάμι γνώρισε την ήττα στον τελικό του Κυπέλλου Ηνωμένων Πολιτειών από την Χιούστον Ντιναμό με 2-1 στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Φορτ Λόντερντεϊλ της Φλόριντα.

Ο Αργεντινός παγκόσμιος πρωταθλητής, είδε το ματς από την κερκίδα, καθώς αντιμετωπίζει μυϊκό τραυματισμό από τότε που επέστρεψε από την εθνική ομάδα για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2026. Εκτοτε, ο 36χρονος Μέσι, έπαιξε μόνο 37 λεπτά στον αγώνα με το Τορόντο στις 20 Σεπτεμβρίου, ενώ έχει λείψει από τρεις αγώνες της ομάδας του.

Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Ντόρσεϊ (24΄) και Μπασί (33΄ πέναλτι), ενώ η Ιντερ μείωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μαρτίνες.

Τον αγώνα παρακολούθησαν οι Ντέϊβιντ Μπέκαμ, Ζινεντίν Ζιντάν και Τζέϊμς Χάρντεν, ο οποίος υποστήριζε τους νικητές, καθώς έπαιξε για εννέα χρόνια με τους Ρόκετς.