Εύκολα στα ημιτελικά

Ο Παναθηναϊκός Superfoods συνέτριψε με 84-54 τον Κολοσσό στην Ρόδο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Αρχηγός ο Βουγιούκας.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα σε κανένα σημείο του αγώνα και έδειξε έτοιμη για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στον Ολυμπιακό. Το περιβραχιόνιο του αρχηγού φόρεσε ο Ίαν Βουγιούκας, αντί του Νικ Καλάθη, μετά το πειθαρχικό παράπτωμα του τελευταίου στην Μόσχα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το ματς με τον Βουγιούκα ορεξάτο και τους Παππά και Καλάθη να δίνουν γρήγορο ρυθμό, με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα με 28-16 στο τέλος της α’ περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Πασκουάλ με δυνατή άμυνα οδήγησαν τους γηπεδούχους σε πολλά λάθη και έτσι το σκορ στο ημίχρονο έφτασε στο 49-27 υπέρ των «πράσινων».

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο στροφές, φτάνοντας ακόμα και στο +29 στο τέλος της (69-40), οπότε το τελευταίο δεκάλεπτο είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών οι Λοτζέσκι και Βουγιούκας που πέτυχαν από 14 πόντους, ενώ για τον Κολοσσό ξεχώρισε ο Τζόουνς με 13.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 27-49, 40-69, 54-84.