Πάτησε γκάζι στο δεύτερο

Εντυπωσιακός στην επίθεση, με προβλήματα στην άμυνα για ένα ημίχρονο, ο Ολυμπιακός διέλυσε με 97-67 τον Φάρο-ΓΣΛ στη Λάρισα και πήρε το «εισιτήριο» για τους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Εντυπωσιακός στην επίθεση, με προβλήματα στην άμυνα για ένα ημίχρονο, ο Ολυμπιακός διέλυσε με 97-67 τον Φάρο-ΓΣΛ στη Λάρισα και πήρε το «εισιτήριο» για τους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας. Το ευχάριστο για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο είναι ότι αγωνίστηκαν κανονικά οι Βασίλης Σπανούλης, Κώστας Παπανικολάου, δηλώνοντας έτοιμοι για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Ο Στρέλνιεκς με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ενώ 15 πόντους πρόσθεσε ο Τόμπσον. Από τη νεοσύστατη ομάδα της Λάρισας ξεχώρισε ο Σάφτενααρ με 18 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μπροστά στο σκορ με 28-25 στο πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα που οι γηπεδούχοι τους έβαλαν δύσκολα, όπως και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, έστω κι αν διαφορά ανέβηκε στο +9 (41-50).

Η υπόθεση-πρόκριση, πάντως, πήρε τον δρόμο της οριστικά στη διάρκεια της τρίτης περιόδου, όταν το προβάδισμα των Πειραιωτών έφτασε μέχρι και στο +16 (47-63). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό, αφού ο Ολυμπιακός σημείωσε 28 πόντους και μετέτρεψε τη νίκη σε θρίαμβο.

Τα δεκάλεπτα: 25-28, 41-50, 54-69, 67-97

Φάρος-ΓΣΛ (Σκουρτόπουλος): Ντρέιπερ 2, Παπαμακάριος, Μαραγκός 2, Μουράτος 10, Ουέρ 6, Διαμαντάκος 6, Χατζηκυριακίδης 2, Σάφτενααρ 18 (2), Κόνερ 5, Βαβάτσικος 5 (1), Παπαντωνίου 6, Φορμπς 5 (1)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τολιόπουλος, ΜακΛίν 4, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 7 (1), Παπανικολάου 10, Μάντζαρης 5 (1), Αγραβάνης 9 (1), Μιλουτίνοφ 9, Τόμπσον 15 (1), Στρέλνιεκς 16 (4), Τιλί 9 (3), Πρίντεζης 11