Αποτελεσματική Λιθουανία

Για ένα ημίχρονο το Μεξικό αντιμετώπισε στα ίσια τη Λιθουανία, η οποία φόρτσαρε στο τρίτο δεκάλεπτο όπου εξασφάλισε τη διαφορά και την τελική νίκη, στα Κανάρια Νησιά, με 87-74.

Για την πρώτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου του Μουντομπάσκετ της Ισπανίας, η ευρωπαϊκή ομάδα έκανε το χρέος της κι άρχισε με επικράτηση τις υποχρεώσεις τους κόντρα στους Μεξικανούς.

Τα «σομπρέρος» προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 27-22, έχασαν τη διαφορά στο δεύτερο με 23-14 επί μέρους σκορ υπέρ των Λιθουανών, οι οποίοι στο 12-22 του τρίτου κατάφεραν ν΄ αναπτύξουν μία διψήφια διαφορά και να την κρατήσουν ως το τέλος!

Για την ομάδα του Σέρχιο Βαλντεόλμιλος ο Κρουζ με 21 πόντους σε 34 αγωνιστικά λεπτά ήταν ο μεγάλος «πονοκέφαλος» της Λιθουανίας ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Γκουτιέρες με 13 και Αγιόν με 12.

Ο Γιόνας Καζλάουσκας είχε την ευτυχία να διαθέτει τρεις παίκτες σε φοβερή ημέρα, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού Γιόνας Ματσιούλις να είναι ο πρώτος σκόρερ με 19 πόντους και τους Βαλανσιούνας με 17 και Μοτιεγιούνας με 15 να του συμπαραστέκονται.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 41-45, 53-67, 74-87.