Με φόρα στο Μουντομπάσκετ

Η Εθνική ομάδα επικράτησε (72-76) για δεύτερη φορά της Τουρκίας σε διάστημα δύο ημερών, αυτή τη φορά στην Κωνσταντινούπολη και έδειξε έτοιμη για το Μουντομπάσκετ της Ισπανίας.

Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τα φιλικά προετοιμασία εν όψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Εξαιρετική στο ανοιχτό γήπεδο η Ελληνική ομάδα, που πάντως αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στα ριμπάουντ.

Κορυφαίοι Μπουρούσης (16 π., 5 ριμπ.) και Πρίντεζης (13 π. 6 ριμπ.), εξαιρετικός οργανωτικά ο Καλάθης, από το καλό στο καλύτερο ο Βουγιούκας (11 π., 5 ριμπ.).  Από τους Τούρκους ξεχώρισαν οι Πρέλτζιτς  (18 π.) και Ασίκ (14 π.).

Μουδιασμένα μπήκε στο ματς η Ελλάδα, που βρέθηκε πίσω στο σκορ 11-0 με τους Τούρκους να σουτάρουν με πολύ καλά ποσοστά από μακριά. Ο έλεγχος των ριμπάουντ (10-5) έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μπουν αφηνιασμένοι στο παρκέ, με την ελληνική αντίδραση πάντως να έρχεται με καθυστέρση 3 και πλέον λεπτών. Μπουρούσης και Πρίντεζης απάντησαν και μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά (13-13), ενώ οι Πρέλτζιτς και Καλάθης αναδείχθηκαν σε πρωταγωνιστές στη συνέχεια και μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου (22-19).

Οι Τούρκοι ξέφυγαν και πάλι στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με τον Πρέλτζιτς να τα πηγαίνει εξαιρετικά και τους Ακιόλ, Οσμάν να ακολουθούν (35-26). Επτά συνεχόμενοι πόντοι του κεφάτου Πρίντεζη και ένα άλεϊ ουπ Καλάθη-Αντετοκούνμπο διαμόρφωσαν το 35-35. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο, 39-39 με τη σκυτάλη στην επίθεση να περνά στον Μπουρούση. Η διαφορά στα ριμπάουντ παρέμενε υπέρ της Τουρκίας (18-14) αλλά τα λίγα “γαλανόλευκα” λάθη (μόλις 3) ήταν το σήμείο κλειδί.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μπήκε φουριόζα και με δύο καρφώματα από Βουγιούκα και Παπανικολάου πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο ματς (39-43).  Η Τουρκία με τους Πρέλτζιτς και Ασίκ ισοφάρισε σε 43-43, όμως οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη είχαν και πάλι τη λύση στην επίθεση και με επτά σερί πόντους από Ζήση, Αντετοκούνμπο και Μπουρούση, προηγήθηκε για πρώτη φορά με +6 (51-57), προτού Πρέλτζιτς και Τουντσερί με τρίποντα διαμορφώσουν το 57-57 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Η Εθνική συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό και παρότι αντιμετώπιζε προβλήματα στα ριμπάουντ και την περιφερειακή άμυνα, διατηρούσε το προβάδισμα (62-64), χάρη στα παλικαρίσια καλάθια του πολύ καλού σε ακόμη ένα ματς, Ίαν Βουγιούκα. Με τον Σλούκα να… παίρνει μπροστά και τον Παπανικολάου να πετυχαίνει το καλάθι του ματς, η Εθνική ξέφυγε ακόμη και οκτώ πόντους διαφορά (65-73). Οι Τούρκοι πλησίασαν στο τρίποντο (72-75) δύο λεπτά πριν το φινάλε, όμως ο Βασιλειάδης με ½ βολές έγραψε το τελικό 72-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-39, 57-57, 72-76

Τουρκία (Αταμάν):  Γκιουλέρ 4, Ερμίς 3, Χερσέκ 3, Πρέλντζιτς 18, Τουντσερί 6, Σαβάς 2, Γκιονλούμ 5, Αρσλάν 9, Ασίκ 12, Ακιόλ 8, Μαχμούτογλου, Μπαλμπάι 2.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16 (5ρ), Ζήσης 7 (3α), Βασιλειάδης 3 (5ρ), Καλάθης 11 (3α), Παπανικολάου 6, Σλούκας 4, Βουγιούκας 11 (5ρ), Πρίντεζης 13 (6ρ), Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 5 (5ρ).