Aλκμάαρ – ΟΦΗ 2-0 : Θέλει δουλειά ακόμα!

Ο ΟΦΗ έχασε με 2-0 από την Αλκμάαρ στο 5ου του φλικό παιχνίιδ πριοετοιμασίας, εκτός των συνόρων, Τα τέρματα σημείωσαν οι Γκούντμουνσον (8') και Ράϊντερς (58')

Ο ΟΦΗ έχασε με 2-0 από την ΑΖ στην Ολλανδία στο 5ο του φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας εκτός των συνόρων και σε ένα ματς που παρακολούθησε μεταξύ άλλων και ο Ομοσπονδιακός προπονητής Τζόνι Φαν Σχιπ.

Περισσότερα έχει να επεξεργαστεί και να αξιολογήσει παρά να κρατήσει ως αξιομνημόνευτα ο Νίκος Νιόπλιας για την ομάδα της Κρήτης

Η Αλκμάαρ όντας πιο έτοιμη ως σύνολο κατάφερε να αιφνιδιάσει ανοίγοντας το σκορ στο 8ο λεπτό έπειτα από κάθετη μπαλιά, στην καρδιά της άμυνας του ΟΦΗ κι ωραίο τέλειωμα του Γκούντμουντσον.
Δίχως να απειληθεί ιδιαίτερα η ομάδα του Νιόπλια έψαξε τρόπους για να «απαντήσει» δίχως όμως την έμπνευση να δημιουργήσει τις κατάλληλες προϋποθέσεις.
Άτυχος στάθηκε ο Ολλανδός μέσος Φαν Στάϊντεν καθώς τραυματίστηκε στο 28ο λεπτό και αποχώρησε με τον Στάρτζεον να τον αντικαθιστά.
Στο 58ο λεπτό ο Ράϊντερς από κοντά, ξεχασμένος απέναντι στον Επασί με κεφαλιά έκανε το 2-0
Επτά λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ άγγιξε το γκολ όμως ο Ντε Γκούζμαν μετά από σέντρα του Κοροβέση, έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια της ΑΖ.
Παρότι πίεσε η ομάδα της Κρήτης στα τελευταία λεπτά, δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει καλές φάσεις.

Έτσι ξεκίνησαν :

ΟΦΗ: Επασί, Βούρος, Σελίμοβιτς, Πασαλίδης, Λυμπεράκης, Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν, Καμάου, Φαν Ντάινεν, Σαρδινέρο, Καστάνιος
Επίσης έπαιξαν οι Ουές, Γρίβας, Μαρινάκης, Κοκκινάκης, Νοικοκύρης, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Νέϊρα, και ο υπό δοκιμή Γκονζάλες.

Αλκμαάρ: Βέλχουλστ, Σουγκαβάρα, Ντε Βιτ, Αμπουκάλ, Παυλίδης, Λεσέρ, Τααμπούνι, Χούλιτ, Γκούντμουντσον, Κοπμέινερς, Μπεουκέμα