Ρόμα-Ολυμπιακός 12-12: Στην εκπνοή έχασε την πρωτιά!

Στη δεύτερη θέση έμεινε ο Ολυμπιακός στον Γ' όμιλο του Champions League, καθώς η ισοπαλία με 12-12 κόντρα στη Ρόμα του στέρησε την πρωτιά.

Ο Ολυμπιακός έπεσε στη «μάχη» με τη Ρόμα για την πρώτη θέση του Γ’ ομίλου του Champions League, αλλά οι «ερυθρόλευκες γοργόνες» δεν τα κατάφεραν στο φινάλε. Οι Ιταλίδες ισοφάρισαν σε νεκρό χρόνο για το 12-12 και ανέβηκαν στην κορυφή του ομίλου. Η ελληνική ομάδα έχει προκριθεί ήδη στη οκτάδα της ευρωπαϊκής διοργάνωσης και ως δεύτερη.

Ο Ολυμπιακός είχε κακό δεύτερο οκτάλεπτο, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ και στο -2 (6-4). Στην τρίτη περιόδο έβγαλε αντίδραση και στα τελευταία οκτώ λεπτά του ματς ήταν μπροστά με 9-8. Μάλιστα δύο λεπτά πριν από το φινάλε βρέθηκε στο +2 (12-10), αλλά ένα γκολ της Πικόζι σε νεκρό χρόνο έφερε το παιχνίδι στα ίσα για το 12-12. Νωρίτερα η Βουλιαγμένη αποχαιρέτησε το Champions League με νίκη κόντρα στην ολλανδική Ντε Τσάαν.

Ρόμα-Ολυμπιακός: 12-12

Τα οκτάλεπτα:2-2, 4-2, 2-5, 4-3

Ρόμα: Ιχελμπέργκερ, Πάπι, Γκαλάρντι, Καρόσι, Τζιουστίνι 2, Ρανάλι 4, Πικόζι 3, Ταμπάνι, Ναρντίνι 1, Ντι Κλαούντιο, Κοτσιέρε 1, Αντριους 1, Γκαλμπάνι.

Ολυμπιακός (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 2, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 2, Τριχά, Ξενάκη 2, Σιούτη, Πλευρίτου Μ., Τωρνάρου, Πλευρίτου Β. 3, Κρίστμας 2, Μυρικοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου.

Διαιτητές: Ζέιντελ (Γερμανία), Βαρκόνι (Ουγγαρία)