Ουάρντα – Ντάουντα 2-2 στη Λάρισα! (photos & videos)

Με πρωταγωνιστές τους Ντάουντα και Ουάρντα, οι οποίοι πέτυχαν από δύο γκολ, η ΑΕΛ και ο Παναιτωλικός αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στη Λάρισα. Τα "καναρίνια" προηγήθηκαν 2-0, οι "βυσσινί" άγγιξαν την ολική ανατροπή με ηγέτη τον Αιγύπτιο μεσοεπιθετικό.

Με πρωταγωνιστές τους Ντάουντα και Ουάρντα, οι οποίοι πέτυχαν από δύο γκολ, η ΑΕΛ και ο Παναιτωλικός αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στη Λάρισα. Τα “καναρίνια” προηγήθηκαν 2-0, οι “βυσσινί” άγγιξαν την ολική ανατροπή με ηγέτη τον Αιγύπτιο μεσοεπιθετικό.

Από ένα ημίχρονο είχαν η ΑΕΛ και ο Παναιτωλικός στο AEL FC Arena, καθώς οι Αγρινιώτες ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και οι γηπεδούχοι κυρίαρχοι στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο. Ο Ντάουντα έκανε τη διαφορά στην επίθεση του Παναιτωλικού και με δύο προσωπικά γκολ έβαλε την ομάδα του σε θέση “οδηγού”, ωστόσο η ΑΕΛ έκανε την προσπάθεια της στο δεύτερο μέρος και με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Ουάρντα πήρε το βαθμό της ισοπαλίας και έμεινε… ζωντανή στο “παιχνίδι” των πλέι οφ.

Τα πλάνα των προπονητών

Ο Μιχάλης Γρηγορίου επέλεξε σχηματισμό 1-4-2-3-1 για την ΑΕΚ με τον Κρίστινσον στη θέση του τερματοφύλακα, στην άμυνα τους Μιχάηλ, Μόρα, Καρανίκα και Μούζεκ και κεντρικά χάφ τους Σεσέροβιτς και Κάτσε. Στη μεσοεπιθετική τριάδα βρέθηκαν οι Ουάρντα, Μπούστος και Μιλοσάβλιεβιτς και ο Παπάζογλου στην κορυφή της επίθεσης.

Ίδιος ο σχηματισμός και για την ομάδα του Παναιτωλικού. Ο Κνετ υπερασπίστηκε την εστία των “καναρινιών”, αμυντική τετράδα ήταν οι Τζανακάκης, Κέβιν, Γιοβάνοβιτς και Μαρσιάλ και αμυντικά χάφ οι Τσιγγάρας και Σιεστέντ. Στις πτέρυγες έπαιξαν οι Ντίας και Ρόσα, σε ελεύθερο ρόλο ήταν ο Άλβαρες και “αιχμή του δόρατος” ο Ντάουντα.

“Μαγεία” Ντάουντα

Με επιθετική διάθεση μπήκε στο παιχνίδι ο Παναιτωλικός, κρατώντας μπάλα και επιβάλλοντας το ρυθμό του σε ένα παιχνίδι με αργό ρυθμό. Στο 10ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο παιχνίδι με τον Ντάουντα, ο οποίος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ανάγκασε τον Κρίστινσον σε δύσκολη επέμβαση.

Τα “καναρίνια” επέμειναν, κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και στο 27′ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Ντάουντα έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ από διαγώνια θέση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΛ. Ο φορ του Παναιτωλικού δεν πανηγύρισε το τέρμα που πέτυχε απέναντι στην πρώην του ομάδα και χειροκροτήθηκε από τον κόσμο της ΑΕΛ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα ευκαιρία στο 34′ με σουτ του Ρόσα και πήγαν στα αποδυτήρια με σημαντικό προβάδισμα.

Πήρε τη… σκυτάλη ο Ουάρντα!

Οι “βυσσινί” μπήκαν με… ορμή στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Μάλιστα είχαν την πρώτη καλή στιγμή με διαγώνιο σουτ του Ουάρντα στο 51ο λεπτό, ενώ άγγιξαν την ισοφάριση με το σουτ του Μπούστος στο 59ο λεπτό. Στην πίεση των γηπεδούχων, ο Παναιτωλικός απάντησε με… γκολ! Σε αντεπίθεση, ο Ρόσα έβγαλε τη σέντρα από την αριστερή πλευρά και ο Ντάουντα με σουτ στην κίνηση στο 64ο λεπτό έκανε το 2-0!

Η ΑΕΛ δεν πέταξε… λευκή πετσέτα, πίεσε και κέρδισε πέναλτι στο 78ο λεπτό σε χέρι του Κέβιν στην περιοχή. Ο Ουάρντα ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 2-1,

ενώ στο 85ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν νέο πέναλτι σε ανατροπή του Ουάρντα από τον Ντουάρντα στη μεγάλη περιοχή. Και πάλι ο Ουάρντα ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και έκανε το 2-2 στη Λάρισα

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 89ο λεπτό, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τσιγγάρας και το τέλος του αγώνα βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες.

ΑΕΛ – Παναιτωλικός 2-2
Σκόρερ: 78′ πεν. , 85 πεν. Ουάρντα – 28΄, 64′ Ντάουντα
Κίτρινες κάρτες: 46′ Μιχάηλ, 62′ Παπάζογλου, 71′ Καρανίκας – 57′ Άλβαρες, 74′ Τζανακάκης, 84′ Τσιγγάρας, 85′ Ντουάρτε
Κόκκινη κάρτα: 89′ Τσιγγάρας

Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί Διαιτητές: Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών), Άγγελος Ζήρδας (Αθηνών)
Τέταρτος Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχάηλ, Ουάρντα, Μιλοσάβλιεβιτς, Παπάζογλου (63′ Νούνιτς), Μούζεκ, Μόρας, Καρανίκας, Σεσέροβιτς (75′ Γκαζάλ), Κάτσε (46΄Βινίσιους), Μπούστος

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κνετ, Ντάουντα (80′ Μπαΐροβιτς), Ντίας, Τσιγγάρας, Άλβαρες (86′ Ντάλσιο), Ρόσα, Τζανακάκης (77′ Ντουάρτε), Κέβιν, Γιοβάνοβιτς, Σιεστέντ, Μαρσιάλ