Η καρδιά της πρωταθλήτριας!

Η Παρί Σεν Ζερμέν επιβεβαίωσε το ρητό που αναφέρει πως «δεν πρέπει ποτέ να υποτιμάς την καρδιά του πρωταθλητή» αφού με γκολ του Άλεξ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Μπορντό, κατακτώντας το Σούπερ Καπ Γαλλίας!

Το παιχνίδι για το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς που φιλοξενήθηκε στο στάδιο του Λίμπρεβιλ, πρωτεύουσα της Γκαμπόν, ξεκίνησε ιδανικά για τους Γιρονδίνους, αφού ο Σεβέ στο 38′ έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του, με το 1-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο ημίχρονο.

Η Μπορντό έδειχνε πως κρατάει την κούπα στα χέρια της παρά τη μικρή υπεροχή των Παριζιάνων (12-9 οι τελικές, 58%-42% η κατοχή της μπάλας) αλλά ο Ονγκεντά είχε διαφορετικά σχέδια. Ο Γάλλος πέρασε αλλαγή στη θέση του Παστόρε στο 72′ και δέκα λεπτά αργότερα έφερε το ματς στα ίσια.

Το παιχνίδι όδευε για παράταση αλλά ο Άλεξ είχε διαφορετική γνώμη και στο 90’+5′ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καρασό με κεφαλιά μετά από φάουλ του Λούκας για να γράψει το τελικό 2-1 και να χαρίσει το τρόπαιο στους πρωταθλητές Γαλλίας.

Αυτό ήταν το τρίτο Σούπερ Καπ για την ομάδα του Λοράν Μπλαν (1995, 1998) που έπιασε στη σχετική λίστα τις Ναντ, Μπορντό και Μαρσέιγ, ενώ η Λιόν προηγείται στη σχετική λίστα με οκτώ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παρί Σεν Ζερμέν (Μπλαν): Σιρίγου, Ζαλέ, Άλεξ, Μάξγουελ, Τιάγκο Σίλβα, Ματουιντί, Μότα (Βεράτι 71′), Παστόρε (Ονγκεντά 73′), Λούκας, Ιμπραΐμοβιτς, Λαβέτσι (Κομάν 72′)

Μπορντό (Γκιγιό): Καρασό, Μαριάνο, Σανέ, Πουντιέ, Πλασίλ (Αζουσιέ 90’+2′), Ενκουεμό, Μορίς Μπελαΐ (Σακό (90’+2′), Ομπράνιακ, Σέρτιτς, Μπιγιόγκο Πόκο, Σαϊβέ (Μπεν Καλφάλα 90’+2′)