Ισόπαλο το ‘γαλαζοκίτρινο” ντέρμπι στην Κύπρο

Ο ΑΠΟΕΛ γλίτωσε στις καθυστερήσεις την ήττα στη Λεμεσό, όπου αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με την ΑΕΛ.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς προηγήθηκε στο 16′, με τον Τρισκόφσκι να ‘παγώνει” το ‘Τσίρειο”, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή. Φρέντι (71’πεν.) και Ζε Βιτόρ (77’) έφεραν τα πάνω-κάτω κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι πρωτοπόροι θα γνώριζαν τη δεύτερη ήττα τους στη σεζόν, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκριντσάροφ ισοφάρισε και χάρισε στην ομάδα του το βαθμό.

Η δεύτερη της βαθμολογίας, ΑΕΚ Λάρνακας, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την απώλεια βαθμών του ΑΠΟΕΛ, καθώς γνώρισε την ήττα με 2-0 εκτός έδρας από την ουραγό Α.Ε. Πάφου, ενώ ο Ολυμπιακός Λευκωσίας επικράτησε 1-0 της Δόξας Κατωκοπιάς και πανηγύρισε την τρίτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος, η Αλκή πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, επικρατώντας 2-0 του Παραλιμνίου εκτός έδρας. Γκονζάλες (37′) και Εντμάρ (89′) σημείωσαν τα γκολ της ομάδας του Ιτζάκ Σουμ, ο οποίος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη με την Αλκή, που εντός έδρας απογοητεύει και παραμένει χωρίς νίκη, αλλά μακριά από το γήπεδό της μετράει ήδη τρία ‘τρίποντα”.

Η αγωνιστική συνεχίζεται την Κυριακή με το ντέρμπι Ομόνοια-Απόλλων Λεμεσού και το ματς της Ανόρθωσης με τον Εθνικό Άχνας, ενώ ολοκληρώνεται τη Δευτέρα με την αναμέτρηση Ερμής-ΑΠΟΠ Κινύρας.