“Λύγισε” στη δεύτερη παράταση και επιστρέφει

Η Εθνική μας ομάδα "λύγισε" από την Κροατία στη δεύτερη παράταση (88-92) και πλέον επιστρέψει στην Ελλάδα έχοντας μείνει εκτός οκτάδας του Ευρωμπάσκετ.

Η Εθνική μας ομάδα “λύγισε” από την Κροατία στη δεύτερη παράταση (87-90) και πλέον επιστρέψει στην Ελλάδα έχοντας μείνει εκτός οκτάδας του Ευρωμπάσκετ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έμεινε από δυνάμεις και λύσεις στις παρατάσεις, αφού ο Σπανούλης είχε βγει με πέντε φάουλ, ενώ Παπανικολάου και Μαυροκεφαλίδης ήταν στα πιτς, λόγω τραυματισμού. Αν αναλογιστεί κανείς πως ο Τρινκιέρι είχε “ξεχάσει” τον Μπουρούση των 18 πόντων, στον πάγκο, και μαζί με αυτόν τους Πρίντεζη, Καββαδά, παίζαμε με την ίδια πεντάδα σχεδόν σε ολόκληρες τις δύο παρατάσεις.

Το. έγκλημα της Εθνικής μας ήταν πως δεν σημάδεψε τους Ούκιτς και Μπογκντάνοβιτς, οι οποίοι είχαν τέσσερα φάουλ από τα τέλη της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Ο τελευταίος μας “εκτέλεσε” στις δύο παρατάσεις πετυχαίνοντας σε αυτό το διάστημα 17 πόντους.

Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν ο παίκτης που στα πρώτα λεπτά του αγώνα τράβηξε στο σκοράρισμα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ενώ ο Πρίντεζης αν και έπαιζε καλή άμυνα, επιθετικά είχε κάνει πολλά λάθη. Η καλή άμυνα της Εθνικής μας, είχε κρατήσει τον Μπογκντάνοβιτς στα χαμηλά, αλλά οι Κροάτες έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι, εκμεταλλευόμενοι τη δύναμη τους κοντά στο καλάθι.

Ο Ρέπρασα έβγαλε άσσο από το μανίκι του με την είσοδο του Ντρέιπερ, ο οποίος σημείωσε εννιά σερί πόντους χωρίς να χάσει σουτ σε τέσσερις προσπάθειες. Οι Κροάτες έχοντας ακόμα έναν ακόμα χειριστή της μπάλας στο παρκέ -τον Ούκιτς, δίπλα στον Ντρέιπερ- δημιουργούσαν προβλήματα στην άμυνα της Εθνικής μας, η οποία δεν μπορούσε να προσαρμοστεί σε αυτό το σχήμα.

Με τον Τόμιτς να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια, έχοντας φτάσει σε νταμπλ νταμπλ μέσα σε 14 λεπτά, οι αντίπαλοι μας έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το. πλεχτό, σε αντίθεση με τους παίκτες του Τρινκιέρι. Το επιθετικό μπλακ άουτ της Εθνικής μας δεν της κόστισε, αφού με σερί 7-2 έπιασε στο σκορ τους Κροάτες. Οι τελευταίοι ήταν ανίκητοι κοντά στη ρακέτα, καθώς είχαν έξι γκολ φάουλ στην 3η περίοδο και στην αρχή της 4ης.

Οι ευστοχία μας στις βολές μας κρατούσαν κοντά στο σκορ και μας επέτρεψε στο τέλος της κανονικής διάρκειας να ισοφαρίσουμε σε 70-70 με τρίποντο του Ζήση και να στείλουμε το βαγών στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Σπανούλης χρεώθηκε με το πέμπτο του φάουλ και αποχώρισε. Το ρόλο του έμπειρου γκαρντ στο σκοράρισμα, τον πήρε ο Καϊμακόγλου που σημείωσε πέντε πόντους, ενώ έδωσε πολλές μάχες κοντά στο καλάθι. Η αχίλλειος πτέρνα μας ήταν η άμυνα πάνω στον Μπογκντάνοβιτς. Ο τελευταίος δεν συνάντησε πρόβλημα με αντίπαλο τον Μπράμος, ευστοχώντας σχεδόν σε κάθε του προσπάθεια. Μάλιστα πέτυχε και το καθοριστικό τρίποντο στα τέλη της παράτασης ισοφαρίζοντας σε 77-77. Στην τελευταία επίθεση ο Ζήσης αστόχησε σε λέι απ, χάνοντας την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην Εθνική μας.

Ο Μπογκντάνοβιτς συνέχισε το βιολί του και στη δεύτερη παράταση. Ο Τρινκιέρι αποφάσισε να επαναφέρει τον Μπουρούση όταν ήμασταν πίσω στο σκορ με 7 πόντους, ενώ έριξε στον Μογκντάνοβιτς ένα ψηλότερο παίκτη. Οι κινήσεις απέφεραν καρπούς, αφού με σερί 7-0 (πέντε πόντοι του Ζήση και 2 του Μπουρούση) ισοφαρίσαμε σε 86-86. Η έλλειψη καθαρού μυαλού, η κούραση και ένα διαιτητικό λάθος έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Κροάτων που κατέκτησαν τη νίκη και μαζί με αυτή την πρώτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 36-34, 51-50, 70-70 (κ.α.), 77-77 (1η παρ.), 92-88 (2η παρ.)

ΚΡΟΑΤΙΑ (Γιάσμιν Ρέπεσα): Τόμιτς 15 (12 ριμπάουντ), Άντριτς 6, Ντρέιπερ 13, Μπογκντάνοβιτς 22, Σάριτς 3, Ρούντεζ 8, Ούκιτς 14, Σίμον 5 (6 ριμπάουντ), Μάρκοτα, Μ. Ντέλας, Ζόριτς 6, Α. Ντέλας
ΕΛΛΑΔΑ (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 5, Μπουρούσης 21 (9 ριμπάουντ), Ζήσης 14, Σπανούλης 18, Περπέρογλου 1, Φώτσης, Καββαδάς 8, Καϊμακόγλου 14, Μπράμος 7, Πρίντεζης