Εύκολα τη Σουηδία…

Υγιεινό μεσημεριανό περίπατο πραγματοποίησε η Φινλανδία απέναντι στη Σουηδία (81-60) και πανηγύρισε τη δεύτερη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ, ενώ οι ηττημένοι έφυγαν όπως και την Τετάρτη με κατεβασμένο το κεφάλι από το παρκέ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Σουηδοί όπως και απέναντι στην Εθνική μας ομάδα έκαναν καλό ξεκίνημα και δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν στο σκορ. Η μη αποτελεσματικότητα στην άμυνα έφερε 54 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να τελειώνουν το πρώτο μισό του πρώτου μέρους ισόπαλες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν οι βάσεις για τη νίκη της Φινλανδίας, η οποία κατάφερε και δημιούργησε διαφορά 17 πόντους (48-31), ενώ σε δέκα λεπτά δέχθηκαν μόλις τέσσερις πόντους από τους αντιπάλους τους.

Από εκεί και πέρα οι Φινλανδοί διατήρησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και τελείωσαν το ματς χωρίς να πιεστούν ιδιαίτερα. Από την άλλη μεριά οι Σουηδοί είχαν ένα κακό δεκαλεπτο, από το οποίο και έχασαν το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 48-31, 67-46, 81-60