Έκανε σεφτέ η Ουκρανία

Την πρώτη της νίκη στον 2ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ πανηγύρισε η Ουκρανία, που επικράτησε με 88-81 της Γεωργίας του Ηλία Ζούρου.

Την πρώτη της νίκη στον 2ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ πανηγύρισε η Ουκρανία, που επικράτησε με 88-81 της Γεωργίας του Ηλία Ζούρου. Η ομάδα του Γιέβγκεν Μούρτζιν είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα και πήρε προβάδισμα 13 πόντων (38-51) στο ημίχρονο χάρη σε ένα εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ουκρανοί άντεξαν στην πίεση των Γεωργιανών και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους, μπαίνοντας στο «κόλπο» για μια θέση στην τετράδα του γκρουπ. Ο Πουστοβόι με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών με άξιο συμπαραστάτη τον Λίποβι του Προμηθέα, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους.

Πατσούλια και Σερμαντίνι τελείωσαν το ματς μς 17 πόντους ο καθένας για τη Γεωργία, ενώ 16 πόντους είχε ο Σενγκέλια.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 18-30, 25-16, 18-21

Γεωργία (Ζούρος): Ντίξον 2π.-4ασ., Πατσούλια 17π.-5ρ., Τσιντσάτζε 6π.-3ρ.-6ασ., Σερμαντίνι 17π.-4ρ., Σανάτζε 11π., Μαρκοϊσβίλι 11π.-4ρ., Μπερισβίλι 1π., Σενγκέλια 16π.-5ρ.-7ασ., Λονταρίτζε

Ουκρανία (Μούρτζιν): Πουστοζβόνοφ 8π.-4ρ., Κολτσένκο 7π., Λουκάσοφ 17π.-6ρ.-11ασ., Οτβερτσένκο, Λίποβι 17π.-4ρ., Κορνιγένκο, Μπομπρόφ 13π.-5ρ., Ζάιτσεφ 3π., Πουστοβόι 19π.-7ρ., Κόνιεφ 4π., Μίσουλα