Νίκη – οξυγόνο! (video)

Ο Ολυμπιακός πήρε μία πολύ σημαντική νίκη, κυρίως από ψυχολογικής άποψης, επί της Ζάλγκιρις στο ΣΕΦ με σκορ 83-74, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

”Έβρεξε” δίποντο

Στο ξεκίνημα οι ”ερυθρόλευκοι” είχαν πρόθεση να χτυπήσουν χαμηλά και κοντά στο καλάθι προκειμένου να εκμτεταλλευτούν τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη. Λαντέιλ και Γκέμπεν από την πλευρά των Λιθουανών απαντούσαν με τον ίδιο τρόπο και κοντά στο καλάθι. Ο Μιλουτίνοφ αποσύρθηκε να ξεκουραστεί,αλλά στο ίδιο έργο θεατές, καθώς ο Ριντ έβαλε δύο καλάθια με την είσοδό του στο παρκέ μετά από ασίστ των Σπανούλη και Πολ στο χαμηλό ποστ.Το περιφεριακό σουτ άργησε, αλλά το βρήκε η Ζαλγκίρις μετά από πέντε λεπτά με τον Γκριγκόνις. Τρία λεπτά πριν από το φινάλε της περιόδου ο Πρίντεζης με το καλάθι που πέτυχε έφτασε τους 3.000 πόντους στην διοργάνωση για το 13-12. Ένας φίλος από…πέρσι, ο Ζακ Λεντέι  σημείωσε το πρώτο του καλάθι δύο λεπτά πριν το τέλος για το 13-16 .Ο Ολυμπιακός ”χτίζει” ένα σερί με τον Πολ να έρχεται στο παρκέ με…τσαμπουκά και με τέσσερις πόντους έβαλε μπροστά την ελληνική ομάδα στο δεκάλεπτο (19-18). Ο Ολυμπιακός χωρίς τρίποντο αλλά με 7/8 δίποντα έκλεισε την περίοδο.

Ο Λεκάβιτσιους βάζει πέντε πόντους στο ξεκίνημα της περιόδου βάζοντας τους φιλοξενούμενους μπροστά,όμως ο Πολ συνεχίζει από εκεί που τελείωσε και με δύναμη τρυπάει την Λιθουανική άμυνα, ο Μιλουτίνοφ επιστρέφει και ο Ολυμπιακός χτυπά ξανά στο ποστ (23-23). Η Ζαλγκίρις χτυπά από μακριά και τρέχει σερί 8-0 με τρίποντα των Λεντέιλ και Χέιζ (25-31).Σπανούλης και Μιλουτίνοφ  σπάνε το σερί και μειώνουν στο πόντο 30-31, ενώ ο Πρίντεζης απαντά με καλάθι και φάουλ στον Γουόκαπ που είχε σπάσει το μικρό σερί και ισοφαρίζει 33-33, ο Ριντ βάζει μπροστά την ομάδα του Κεμζούρα μπροστά 35-33, με τον Γιανκούνας να νικά το χρόνο με το πρώτο του καλάθι και να κλείνει το ημίχρονο.Η ζημιά ήρθε από τον Λαντλέιλ που έβαλε 13 πόντους (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), ενώ από τον Ολυμπιακό που έπαιξαν όλοι από την αποστολή, ο Σπανούλης είχε το μοναδικό τρίποντο σε εννέα προσπάθειες…

Άρχισε να ”βρέχει” τρίποντα

Ο Πρίντεζης και Κόνιαρης βρίσκουν στόχο από τα 6.75 και ο Ολυμπιακός τρέχει σερί 8-0 σερί (45-39) με τον Ουλάνοβας να το σπάει με το πρώτο  καλάθι της Ζαλγκίρις μετά από 3.5 λεπτά (45-41).Ο αρχηγός ξανά δίνει λύση (2/4 τρίποντα) και ο Ρότσεστι ακολουθεί με τους κόκκινους να οδηγούν το τρίτο δεκάλεπτο (52-47).

Από κοντά και ο Πολ με τον Ολυμπιακό να έχει 5/8 τρίποντα σε 8 λεπτά στην τρίτη περίοδο και συνολικά 6/17. Το παιχνίδι περιόριστηκε μακριά από το καλάθι και την μοναδική φορά που πήγε η μπάλα χαμηλά ο Ριντ πέτυχε καλάθι και φάουλ (58-51). Το πιο παραγωγικό ελληνικό δεκάλεπτο (23π) έκλεισε με τις βολές του Ρούμπιτ και του Γουόκαπ (60-55).

Το ματς σε τεντωμένο σχοινί με τον κόσμο να μπαίνει στην εξίσωση, σφιχτό παιχνίδι, σκληρές άμυνες με τον Μιλουτίνοφ να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι μετά από 2′.5” λεπτά με εντυπωσιακό κάρφωμα (64-57) και τον Σπανούλη να σκοράρει για το 66-59.

Η διαφορά αγγίζει για πρώτη φορά  διψήφιο νούμερα και αγγίζει τους δέκα πόντους με τρίποντο του Πολ (2/4τριποντα) για το 71-61. Ο Ρότσεστι ανεβάζει κι’άλλο την δΙαφορά με νέο τρίποντο (74-61).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έκανε απλά τα απαραίτητα για να μπορέσει να “κλειδώσει” τη νίκη και να φτάσει στο 3-5. Ο Σπανούλης πήρε τις πρωτοβουλίες που έπρεπε, ο Ριντ τον βοήθησε μέσα στο “ζωγραφιστό” και οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη, η οποία τους έδωσε χρόνο για δουλειά και ηρεμία.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 37-39, 60-55, 83-74