“Κόλλησε” ο ΠΑΟΚ στην Ουγγαρία

Άσχημη ήττα για τον "Δικέφαλο" από τη Falco Szombathely εκτός έδρας (76-66) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ σήμερα (22/10) στην Ουγγαρία, καθώς ηττήθηκε με σκορ 76-66 από την Falco Szombathely για την 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Basketball Champions League, συνεχίζοντας το αρνητικό σερί των τελευταίων αγώνων σε Ελλάδα και Ευρώπη.
Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ για 36′ λεπτά, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καλός στο τελευταίο πεντάλεπτο, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα.
Ο “Δικέφαλος” ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Amanze Egekeze και Aaron Best προηγήθηκε με 11-20, για να ολοκληρωθεί τελικά η πρώτη περίοδος με τον ΠΑΟΚ στο +4 (16-20).
Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μείνει σε θέση οδηγού και να προηγηθεί με 32-36 στο 20′, χάρη σε ένα καλάθι του Aaron Best με τη λήξη.
Στην τρίτη περίοδο, η Falco Szombathely είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διατηρήσει κεφάλι στο σκορ, αρχικά χάρη σε καλάθια του Απόλλωνα Τσόχλα και στη συνέχεια χάρη σε ένα καλάθι και φάουλ του Antwaine Wiggins 5,6΄΄ πριν από τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου (55-56).
Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 36′, όταν η Falco ήταν μπροστά με 63-62. Στα τελευταία λεπτά, όμως, ο ΠΑΟΚ κόλλησε στην επίθεση, δίνοντας στους γηπεδούχους το δικαίωμα να πετυχαίνουν εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο και έτσι γνώρισε την ήττα με 76-66.
Τα δεκάλεπτα: 16-20, 32-36, 55-56, 76-66
Falco Szombathely: Reddic 8, Washington 2, Perl 23 (3), Varadi 8 (1), Benke 15 (1), Hooker 10, Lake 2, Filipovity 8 (1)
ΠΑΟΚ: Lewis 3, Smith 13 (2), Τσόχλας 8 (1), Χατζηνικόλας, Μαργαρίτης 1, Best 11 (2), Wiggins 9, Egekeze 11 (3), Σαρικόπουλος 4, Knowles 6