Βρήκε αντίσταση η Άλμπα, ενόψει Παναθηναϊκού

Η Άλμπα Βερολίνου επικράτησε της Λούντβιγκμπουργκ με 89-76 για τη γερμανική Μπουντεσλίγκα κι έρχεται με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στην Αθήνα για ν΄ αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό για την Ευρωλίγκα.

Δεν ήταν στρωμένος με ροδοπέταλα ο δρόμος για τη νίκη, για τους πρωτευουσιάνους, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο ημίχρονο με 47-45. Με δύο πόντους μπροστά ήταν η Λούντβιγκσμπουργκ και στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-66), όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο η Άλμπα ανέβασε στροφές και πήρε τη νίκη με 89-76, κάνοντας επί μέρους σκορ 25-10.

Μπάιαρς, Μόρλι και Ντεσόν Γουντ είχαν από 15 πόντους για τους νικητές που βρίσκονται στην 4η θέση της βαθμολογίας στη Γερμανία. Στο άλλο παιχνίδι της Τρίτης (12/3) η Μπάγερν Μονάχου διέλυσε εντός έδρας την Γκίσεν με 116-59, με πρώτο σκόρερ των Μπένζινγκ με 20 πόντους.