Φενέρμπαχτσε – Γαλατάσαραϊ 86-64: Άνετη επικράτηση, πριν το ντέρμπι με την Εφές (hls)

Εύκολη νίκη για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με (86-64) επί της Γαλατάσαραϊ.

H Φενέρμπαχτσε ξέσπασε πάνω στην Γαλατάσαραϊ, διαλύοντάς την με (86-64). Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από την συντριβή από τη Μπασκόνια με (92-69) και με αυτή τη νίκη θέλουν να ευελπιστούν ότι θα πάνε με ανεβασμένη ψυχολογία στο ντέρμπι με την Εφές για την Euroleague.

Οι γηπεδούχοι από την αρχή έδειξαν τις προθέσεις τους και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με διαφορά 11 πόντων από τους αντιπάλους του (24-13). Στα ίδια πλαίσια κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι το σκορ του ημιχρόνου ήταν (47-25). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν ούτε στο δεύτερο ημίχρονο να προβάλουν την παραμικρή αντίσταση και έτσι το τελικό (86-64) ήρθε με μεγάλη ευκολία για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Καλύτερος παίκτης της Φενέρ ο Πιερ με 15 πόντους και τρία στα τρία τρίποντα, ενώ από την Γαλατάσαραϊ ξεχώρισε ο Καμπατζά με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 47-25, 63-45, 86-64