Γεωργία – Πολωνία 76-87: Νικηφόρο φινάλε για την ομάδα του Μίλισιτς (hls)

Η Πολωνία "έκλεισε" τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά "Ακρόπολις" με δεύτερη νίκη μετά από αυτήν επί της Τουρκίας.

Στο πλαίσιο της τρίτης και τελευταίας μέρας του τουρνουά “Ακρόπολις” η Γεωργία αντιμετώπισε την Πολωνία με την ομάδα του Ιγκόρ Μίλισιτς να επικρατεί με τελικό σκορ 87-76.

Το ματς ήταν αρκετά ανταγωνιστικό κυρίως στο πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες (περισσότερο η Πολωνία) να εκφράζουν σημαντικό ένα κομμάτι των επιθέσεων τους μέσα από περιφερειακά σουτ ενώ ταυτόχρονα προσπαθούσαν να βρούνε ανοιχτούς διαδρόμους στον αιφνιδιασμό χωρίς όμως να έρχονται αρκετοί πόντοι μέσα από αυτήν την διαδικασία.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ καλό για τους τυπικά φιλοξενούμενους όπου εκεί και πάλι με “όπλο” τα σουτ από την περίμετρο κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά που κυμάνθηκε σε διψήφια επίπεδα με την ομάδα του Ηλία Ζούρου όμως να αντιδρά και να μειώνει αρκετά την απόσταση από τον αντίπαλο της, με το ματς τελικά να κρίνεται στην τελευταία περίοδο του.

Η Πολωνία κατάφερε τελικά να συντηρήσει τη διαφορά που είχε χτίσει από το τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε τελικά στην νίκη που ήταν η δεύτερη της στο τουρνουά “Ακρόπολις” μετά από αυτήν απέναντι στην Τουρκία.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μίχαλακ με 22 πόντους ενώ ο Σοκολόφσκι πρόσθεσε άλλους 15 την ώρα που στην αντίπερα όχθη 27 πόντους σημείωσε ο Σενγκέλια και 10 ο Αντρονικασβίλι.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 18-18, 18-27, 17-20.