Ligue 1: Τα στιγμιότυπα της 30ής Αγωνιστικής (hls)

Διαβάστε τα αποτελέσματα της 30ής Αγωνιστικής, στο πλαίσιο του γαλλικού πρωταθλήματος.

Σεντ Ετιέν – Μονακό: 0-4

Ανώτερη αγωνιστικά η Μονακό, η οποία επικράτησε εύκολα με 4-0 επί της Σεντ Ετιέν. Τα γκολ σημειώθηκαν από τους Γιόβετιτς (13′), Τσουαμενί (54′), Ντιοπ (64′) και Ντιατά (76′). Ο Παναγιώτης Ρέτσος ήταν εκτός αποστολής.

Σεντ Ετιέν-Μονακό: 0-4 (hls)

Μετς – Ρεν: 1-3

Προβάδισμα στην αναμέτρηση πήρε η Ρεν με τον Ντοκούμ στο 18′, γράφοντας το 1-0 στον πίνακα του σκορ. Είκοσι λεπτά αργότερα ο Τεριέ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι από την “άσπρη βούλα” και κάνοντας το 2-0. Το τρίτο τέρμα για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Γκιράς στο 88′, με την Μετς να μειώνει στις καθυστερήσεις του δεύτερου ημιχρόνου σε 3-1 με τον Ιαντέ.

Μετς-Ρεν: 1-3 (hls)

Νις – Μαρσέιγ: 3-0

Πρώτη ήττα του Χόρχε Σαμπάολι στον πάγκο της Μαρσέιγ. Τα τέρματα της Νις πέτυχαν οι Τιράμ – Ουλιέν (34′), Γκουιρί (74′) και ο Κλοντ Μορίς (90+1′).

Νις-Μαρσέιγ: 3-0 (hls)

Στρασβούργο – Λανς: 1-2

Αήττητη για ένατο σερί παιχνίδι έμεινε η Λανς, η οποία κέρδισε με 2-1 την Στρασβούργο στην έδρα της. Γρήγορο προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 4ο λεπτό Χαϊντάρα Στο 19΄ο Μπελεγκάρντ έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1. Το τελικό σκορ 2-1, διαμορφώθηκε στο 39′ με τον Φοφανά

Μπρεστ – Ανζέ: 0-0

Μπρεστ και Ανζέ κόλλησαν στο μηδέν και μοιράστηκαν από τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ντιζόν – Ρεμς: 0-1

Σημαντικό διπλό για την Ρεμς, η οποία με γκολ του Ντιά στο 50ο λεπτό, πήρε το βαθμολογικό τρίποντο.

Μονπελιέ – Μπορντό: 3-1

Νίκη που βάζει την Μονπελιέ σε τροχιά Ευρώπης. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Σάμπια (35′), Λαμπόρντε (58′), Μαβιντιντί (69′). Αντίθετα το τέρμα για τους φιλοξενούμενους έβαλε ο Χβανγκ στο 28ο λεπτό.

Ναντ – Λοριάν: 1-1

Ισοπάλες αναδείχθηκαν η Ναντ με την Λοριάν. Λογαριασμό με τα δίχτυα άνοιξαν οι γηπεδούχοι μόλις στο 1ο λεπτό με τον Μουανί και λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα στο 88′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-1 με τον Λοριάντ

Λιλ – Νιμ: 1-2

Η προτελευταία Νιμ κέρδισε μέσα στην έδρα της Λιλ. Το πρώτο τέρμα πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι με τον Κοντέ στο 12′, οι “λιλουά” μειώσαν οκτώ λεπτά αργότερα με τον Ξέκα. Το “χρυσό τρίποντο” κλείδωσε ο Ριπάρ στο 43′.

Λιόν – Παρί Σεν Ζερμέν: 2-4

Εύκολη νίκη για την Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία επικράτησε με 4-2 επί της Λιόν. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Εμπαπέ (15′ 52′), Ντανίλο (32′) και Ντι Μαρία (47′). Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο τέρματα με Σλιμανί (62′) και Κορνέ (81′)