Κωπηλασία: “Ασημένιος” ο Παπακωνσταντίνου στο σκιφ ελαφρών βαρών

Στο βάθρο των νικητών ανέβηκε ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κωπηλασίας, καθώς με χρόνο 07:05.42 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Ενάμιση μήνα ύστερα από την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο, ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου πέρασε δεύτερος τη γραμμή του φίνις με χρόνο 07:05.42.

Ο 23χρονος αθλητής έχασε έδαφος και έμεινε στην 3η θέση, αλλά με αντεπίθεση πέρασε δεύτερος, επανήλθε στην πρώτη θέση για λίγα μέτρα, αλλά ο Ιταλός Γκαμπριέλ Σοάρες αποδείχτηκε πιο δυνατός και αναδείχτηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής με χρόνο 07:03.40.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Σλοβένος Ράικο Χρβατ με 07:08.66. Άτυχος αποδείχτηκε ο Ελβετός Αντρί Στρούζινα, καθώς αναποδογύρισε το σκάφος του, αλλά ανέβηκε ξανά και κατάφερε να τερματίσει.

Τα αποτελέσματα του τελικού του σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κωπηλασίας στο Ρατσίστε έχουν ως εξής: