ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 28-38: Με πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς η “Ένωση” (hls)

Η ΑΕΚ επικράτησε του ΠΑΟΚ με 28-38 στην Θεσσαλονική, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της τελικής φάσης της handball premier και εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς.

Η “κιτρινόμαυροι” ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι στον στόχο τους καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα, έπαιξαν μεθοδευμένα σε άμυνα και επίθεση και έφτασαν δίκαια στην νίκη.

Η “Ένωση” ήταν σαρώτικη στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού καθώς βρέθηκε ναπροηγείται μέχρι και με 14 τέρματα (24-10). Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΚ στην επανάληψη ήταν να μειώσει την διαφορά (στα 8 γκολ) πέντε λεπτά πριν την λήξη.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Τζήρας που σημείωσε δέκα γκολ, ενώ από την ομάδα του Γούσιου ξεχώρισε ο Σεϊρεκίδης με έξι.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Βελισσαρίου, Γκίγκοφ, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 2, Αποστόλου 3, Σεϊρεκίδης 6, Τσαναξίδης 3, Παπαβασίλης 2, Καβουσανάκης 3, Λιάπης 2, Κυριακίδης, Άρσιτς, Γιορανίδης 1, Στογιάνοβιτς 2, Τζωρτζίνης 2.

ΑΕΚ (Αλβανός): Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Γιάντσα 5, Τζηράς 10, Δομπρής 3,Νικολαΐδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 2, Κοτσιώνης, Λέμος 2, Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς, Αραπακόπουλος 3, Καλόμοιρος 2, Μπουνέτα 2, Κεδέρης 6.

Διαιτητές: Πατιός – Μπέτμαν. Δίλεπτα: 5-6. Πέναλτι: 2/2 – 3/4