Πάρτι της ΑΕΚ με καλεσμένο τον Ολυμπιακό

Σε «κιτρινόμαυρο» πάρτι πρωτιάς στην κανονική περίοδο εξελίχθηκε το ντέρμπι ΑΕΚ-Ολυμπιακού με την Ένωση να κερδίζει 3-0 σετ (25-17, 26-24, 26-24) και να καπαρώνει όπως και πέρσι το πλεονέκτημα έδρας στην τελική φάση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ρουμελιώτη στα ημιτελικά θα παίξει με τον Παναθηναϊκό, ενώ ο δεύτερος Ολυμπιακός θα αγωνιστεί με τα Βριλήσσια.

Οι νικητές που θα κοντραριστούν στον τελικό θα αναδειχθούν στις δύο νίκες. Τρία ήταν τα βασικά στοιχεία νίκης της ομάδας του Ρουμελιώτη σε σχέση με τις δύο προηγούμενες ήττες στο Ρέντη σε Κύπελλο και πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ πρώτον δεν είχε στην σύνθεσή της την Κρουκ με τον Ρουμελιώτη να βρίσκει λύσεις τόσο στην υποδοχή όσο και στην επίθεση από την Σία Τοτσίδου. Δεύτερον η Φερνάντεζ έπαιξε όλο το ματς βοηθώντας με την εμπειρία της και το πάθος της την ομάδα του Ρουμελιώτη.

Το πιο σημαντικό; Η ΑΕΚ είχε τον κόσμο στο πλευρό της που της έδωσε μεγάλη ώθηση ειδικά στο δεύτερο και τρίτο σετ όπου κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Θρίλερ τα δύο τελευταία σετ

Στο δεύτερο σετ η Γιακουμή με μπλοκ στην Κύπρια Κωνσταντίνου έκανε το 22-21, ωστόσο στο 23-22 είχαμε χαμένο σερβίς της Γιόσοβιτς και κόντρα επίθεση της Κοσμά για να φτάσει ο Ολυμπιακός σε σετ μπολ (23-24). Η Τοτσίδου κράτησε ζωντανή την ΑΕΚ (24-24) και στη συνέχεια η Ιζαμπέλα Ιβάνοβα τελείωσε δύο σερί κόντρα επιθέσεις κλείνοντας και το β’ σετ υπέρ της ΑΕΚ.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 23-22. Η Τοτσίδου κάρφωσε στο φιλέ (23-23) κι ο Ολυμπιακός έχασε δύο κόντρα μπάλες για να φτάσει σε σετ μπολ, με την Γιακουμή να κάνει με μπλοκ στην Κοσμά το 24-23. Το πρώτο ματς μπολ έσπασε η Κις (24-24) με την Κοσμά να χάνει νέο κόντρα καθώς η Παπαφωτίου την έκοψε στο μπλοκ (25-24) και στην επόμενη φάση η Μαρίζα Φερνάντεθ με κόντρα επίθεση έδωσε τέλος στον αγώνα με την ΑΕΚ να κερδίζει για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό και να κατακτά έτσι την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Φερνάντεθ 6 (6/15 επ.), Γιόσοβιτς 18 (17/36 επ., 1 μπλοκ), Ιβάνοβα 6 (6/16 επ., 56% υπ. – 44% άριστες), Τοτσίδου 5 (2/7 επ., 3 άσοι, 12% υπ. – 00% άριστες), Γιακουμή 8 (4/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Παπαφωτίου 6 (2/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ρόγκα -λ (69% υπ. – 56% άριστες) / Λαδένη,

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 9 (4/10 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κοσμά 12 (10/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 20% άριστες), Κις 5 (4/30 επ., 1 μπλοκ), Μονζόνι 10 (8/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2/2 επ.), Τένεβα 3 (3/6 επ., 21% υπ. – 21% άριστες), Κονόμι – λ (50% υπ. – 40% άριστες) / Κωνσταντίνου 4 (4/16 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 42% υπ. – 37% άριστες), Τέζα, Λαμπρούση.